30 lat temu wybrano wolność. Obchody czerwca 1989 w Opolu

Msza św. za ojczyznę w Katedrze Opolskiej, odsłonięcie pamiątkowej tablicy i uroczysta sesja Rady Miasta  – tak Opole uczciło 30. rocznicę wyborów z czerwca 1989. To nie koniec obchodów.

“Wybory 4 czerwca 1989r.  przyniosły wolność, o którą walczyliśmy przez dwa wieki najpierw z obcą, a potem z rodzimą tyranią. Zwycięstwo kandydatów Komitetu Obywatelskiego, ludzi Solidarności, ruszyło lawinę demokratycznych przemian” – tymi słowami współcześni opolanie dziękują bohaterom wydarzeń z ’89 roku. To fragment tekstu na tablicy, którą odsłonięto pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

– Czerwiec 1989 roku to było wielkie zwycięstwo. Ale to nie było zwycięstwo tylko Polski. Żelazna kurtyna, która podzieliła Europę, dopiero dzięki bohaterskiej postawie Polaków została zerwana – przypomniał prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Kolejnym elementem obchodów była uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której głos zabrały takie postaci jak: Zbigniew Bujak – legenda Solidarności, prof. Dorota Simonises – wieloletnia senator RP oraz historyk, solidarnościowiec Robert Fielding. Wszyscy zgodnie podkreślali, że wydarzenia roku ’89, które doprowadziły do zmian ustrojowych, to wielki sukces narodu polskiego. Ich następstwem było wstąpienie Polski do NATO, obalenie Mur Berlińskiego i członkostwo w Unii Europejskiej. Jak zaznaczali goście, ogromnym zadaniem postawionym dziś jest budowanie pamięci na temat dziedzictwa Solidarności.

4 czerwca (o godz. 18.00) nastąpi oficjalne otwarcie wystawy i Izby Pamięci Solidarności w nowo wyremontowanej kamienicy Centrum Dialogu Obywatelskiego przy Damrota 1. Ich współtwórcą jest bohater opolskiej Solidarności, zmarły niedawno Roman Kirstein.

 

Najnowsze artykuły