33 łóżka z respiratorami na całe województwo. Zdaniem wojewody opolskiego – to wystarczy

Lawinowo rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce, ale i w województwie opolskim. Od początku pandemii COVID-19 wykryto u prawie 4286 osób. W ciągu 10 ostatnich dni liczba chorych rośnie jednak najszybciej.

Tylko wczoraj w województwie opolskim COVID-19 wykryto u 221 osób. Pojawia się zatem pytanie o liczbę dostępnych łóżek covidowych. Na Opolszczyźnie jest ich  275, ale tylko 33 z nich to łóżka oiomowe z respiratorami. Wojewoda opolski potwierdził, że obecnie większość tych łóżek jest zajęta – obłożenie na dziś (16.10) to 20 z 33 dostępnych.

Mamy zapas i nie ma niebezpieczeństwa dla mieszkańców Opola, choć przyznaję, że będą powstawać kolejne miejsca dla chorych na koronawirusa. Wszystko jednak uzależnione jest przede wszystkim od możliwości i wydajności szpitali, a te są na granicy – twierdzi wojewoda opolski.

Brakuje przede wszystkim lekarzy do pracy z zakażonymi. Na 189 skierowań wystawionych od połowy marca do leczenia zakażonych COVID-19, takie skierowanie pozytywnie wykonało 14 lekarzy. Sytuacja w województwie opolskim jest dynamiczna, a jednym z istotnych  problemów są zakażenia w szpitalach. To one znacznie ograniczają działalność placówek.

Obecnie w województwie opolskim mamy 13 ognisk, co potwierdził wojewoda na konferencji prasowej. Niezbędna była także ewakuacja kilkudziesięciu osób z Domu Pomocy Społecznej. W sumie w województwie opolskim od początku pandemii potwierdzono około 300 zakażeń tylko w DPS-ach.