Akcja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

„Na żywo” (choć przez szybę) GSW zaprezentuje kilkanaście realizacji – performansów, instalacji, obiektów, form dokamerowych, prac audio i video – które, w większości, powstały w ostatnich miesiącach i odnoszą się do aktualnych, covidowych i nie tylko, wydarzeń.

Do udziału w projekcie GSW zaprosiła artystki i artystów mieszkających w Polsce (w tym w Opolu), ale i przyjaciół tworzących na co dzień w USA:  Marię Bitkę, Agnieszkę  GrodzińskąJerzego Kosałkę, Malwinę Mielniczuk, Tomasza Mroza,  Adama Niklewicza, Ewę Sadowską,  Macieja Toporowicza.

Wystawa koresponduje z charakterystycznym dialogiem autorstwa Samuela Becketta: „- Co robimy?- Czekamy. – No tak, ale czekając?”, którą pisarz umieścił w jednym ze swoich najsłynniejszych, najbardziej przygnębiających i jednocześnie pełnych czarnego humoru dramatów – „Czekając na Godota”. Absurdalna a jednocześnie nieprzyjemnie realna sytuacja niepewności, „zawieszenia” i bezsilności towarzysząca nam przez ostatnie miesiące, kiedy wszyscy uczymy się żyć w pandemicznej rzeczywistości, jakoś osobliwie się z tym rymuje.  Czekamy na powrót do bezpandemicznej normalności, nie wiedząc jak długo jeszcze.

– W grudniu 2020 roku budynek Galerii Sztuki Współczesne w Opolu jest niedostępny dla publiczności. Przenosząc działalność do świata wirtualnego i pracując „online” czekamy na otwarcie – mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Nie upadając  więc na duchu,  a tęskniąc za „bliższym” kontaktem ze sztuką i publicznością GSW postanowiła wykorzystać możliwości jakie daje Galeria Aneks – kameralna, witrynowa przestrzeń znajdująca się w przejściu między galerią i Teatrem im. Jana Kochanowskiego.

–  Prezentacje przyjmą formę jedno lub kilkudniowych „wrzutek” w przestrzeni Aneksu a cała akcja trwać będzie – niczym historyczne kwarantanny – nieco ponad czterdzieści dni (wł. quaranta giorni) będąc jednocześnie bezpieczną alternatywą wobec okresu przymusowej izolacji przed monitorami komputerów – dodaje Łukasz Kropiowski, kurator wystawy w Aneksie.

Działając w ramach dotkliwych ograniczeń wynikających z obostrzeń oraz pandemicznego budżetu, galeria organizuje akcję nie do końca zgodną z ekspozycyjnym ideałem, trochę improwizowaną ale za to – aktualną. Działanie byłoby niemożliwe bez  przychylności,  zaangażowania i pracy artystów i artystek, którzy mimo wszelkich niedogodności, „zachcieli z nami czekać”, za co im serdecznie dziękujemy!

Projekt w Galerii Aneks GSW będzie trwał do 5 lutego przyszłego roku. Zachęcamy mieszkańców Opola do spacerów przez nowo wyremontowany plac Jana Pawła II i przemieszczanie się w kierunku budynku Galerii Sztuki Współczesnej. W przejściu zobaczą Państwo efekty pandemicznych zmagań artystów i artystek,  poprzez witrynę Aneksu.

Więcej informacji na temat poszczególnych działań w ramach akcji „Co robić czekając?” pojawiać się będzie na bieżąco na stronie: galeriaopole.pl.

Fot. Adam Niklewicz, LA PIÑATA OF 2020, performans.