Aplikacja O!polskie muzea już dostępna [video]

22 opolskie muzea dostępne są już w specjalnej aplikacji mobilnej na telefony i tablety. To swoisty wirtualny przewodnik po instytucjach i zasobach Opolszczyzny.

Projekt w ramach programu “Kultura cyfrowa” zrealizowało Muzeum Polskiej Piosenki na czele z koordynatorem dr Sylwią Gawłowską oraz przy współpracy z Muzeum Ziemi Prudnickiej i Stowarzyszeniem Muzealników Polskich w Opolu.

Aplikacja umożliwia między innymi kupno biletu, bezpośredni kontakt telefoniczny z muzeum, a także odnośniki do stron internetowych i mediów społecznościowych poszczególnych instytucji. Znajduje się w niej ponad 1000 zdygitalizowanych eksponatów i obiektów muzealnych wraz z opisami. Mają one charakter: historyczny, etnograficzny, regionalny, muzyczny, sakralny, archeologiczny, folklorystyczny, wojskowy i techniczny.

Szeroki wachlarz tematyczny obiektów należących do zasobów muzeów województwa opolskiego jest wartością kulturową dla wszystkich obywateli Polski, stąd pomysł udostępnienia tych zasobów w formie aplikacji mobilnej. Ideą pomysłodawców było pokazanie najbardziej reprezentatywnych eksponatów i obiektów muzealnych oraz stworzenie wirtualnego przewodnika po opolskich muzeach.

Aplikacja gromadzi w jednym miejscu najważniejsze informacje o wszystkich 22 muzeach, o tym, co jest ważne z perspektywy turysty. Popularyzuje jednocześnie dziedzictwo kulturalne Opolszczyzny. W projekcie uczestniczą: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Muzeum w Opolu. Muzeum w Łambinowicach. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, Park Nauki i Rozrywki Krasiejów, Muzeum Powiatowe w Nysie, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, Muzeum Regionalne w Dobrodzieniu, Zamek w Niemodlinie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, Muzeum w Praszce, Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Muzeum Regionalne w Głogówku, Muzeum wiejskie „Farska Stodoła” w Biedrzychowicach, Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie-Koźlu, Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, Oleskie Muzeum Regionalne w Oleśnie, Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich, Muzeum Sztuki Sakralnej w Ligocie Dolnej, Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników. Może być instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie Google Play oraz App Store.

Najnowsze artykuły