Cmentarze będą otwarte. Rozkładajmy wizyty w czasie!

Jeszcze kilka dni temu ruch na cmentarzach w Opolu był niewielki. Więcej osób porządkowało groby w weekend. Wygląda jednak na to, że opolanie nie zostawiają porządków oraz odwiedzin zmarłych na ostatnią chwilę i przychodzą stopniowo.

Decyzji dotyczącej funkcjonowania cmentarzy 1 listopada rząd jeszcze nie podjął i uzależnił ją od krzywej przyrostu zakażeń. Póki co cmentarze będą normalnie otwarte, ale premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich o pozostanie w tym dniu w domach, odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej lub kilka dni później. Podobne apele wystosowali lekarze, Episkopat oraz biskup opolski ks. Andrzej Czaja, a także prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. 

Ponieważ dzień Wszystkich Świętych jest bardzo mocno zakorzeniony w naszej kulturze, pojawiają się uzasadnione obawy, że cmentarze mimo stanu pandemii odwiedzą spore tłumy. A to może prowadzić do jeszcze większego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego księża zachęcają wiernych „do rozłożenia nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości”, a osoby starsze nawet do odłożenia wizyt  i wyrażenia swojej pamięci o zmarłych poprzez modlitwę.

Jeżeli chodzi o cmentarze komunalne w Opolu to w najbliższych dniach i w Dniu Zmarłych otwarte zostaną wszystkie wejścia, aby nie kumulować osób wchodzących na ich teren. Niemożliwe jest jednocześnie monitorowanie liczby osób wchodzących i przebywających na terenie nekropolii. Na wejściach pojawiły się jednak plakaty przypominające o zasłanianiu ust i nosa oraz o utrzymaniu bezpiecznego dystansu.

Jeżeli nie będzie decyzji odgórnej wydanej przez rząd, to 1 listopada nie będziemy zamykać cmentarzy, gdyż wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest to dzień dla Polaków – mówi Sebastian Paroń, wiceprezes Zakładu Komunalnego, zarządzającego cmentarzami w Opolu. – Sytuacja epidemiczna jest jednak bardzo poważna, dlatego przyłączamy się do apelu o rozsądek, pozostanie w domu i rozkładanie wizyt w czasie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na odwiedzenie grobów to pamiętajmy o dezynfekcji, maseczkach i dystansie społecznym.