Dramat w Akcji, czyli spektakl on-line opolskiej Lalki

Teatr Lalki i Aktora wraca do DRAMATU w AKCJI. Jest to czytanie współczesnej dramaturgii adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, realizowane w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!. W tym roku projekt odbywa się wyjątkowo w formie on-line.

W okresie październik-listopad zaplanowano spotkania z nową dramaturgią, poruszającą ważne i aktualne tematy, zrealizowane przez reżyserów młodego pokolenia z udziałem zespołu aktorskiego OTLiA. Wszystkie zostaną opublikowany na kanale YouTube OTLiA i dostępne będą bezpłatnie bez ograniczeń czasowych.

Dzisiaj o godz. 17:00 zaplanowano performatywne czytanie sztuki Beniamina M. Bukowskiego „Miasto” – tekstu nagrodzonego w tegorocznym, 31. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży – w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej, z udziałem: Karoliny Gorzkowskiej, Aleksandry Mikołajczyk, Łukasza Bugowskiego, Jakuba Kowalczyka.

Sztuka jest pozornie prostą opowieścią o kilkuletnim chłopcu (Niedorosłym), który buduje miasto z klocków, zabawek, domowych sprzętów. Jego obszar intensywnie się rozrasta, w końcu ogarnia całe mieszkanie, z łazienką i sypialnią rodziców włącznie. Temu działaniu towarzyszą jednak nieprzewidziane przez dziecko wydarzenia, np. konieczność posprzątania podłogi, kurz zbierający się na klockach, który nie sprzyja alergii, a w końcu – przeprowadzka. Staje się ona krytycznym momentem dla istnienia miasta. Mimo prób bezpiecznego przewiezienia klockowej konstrukcji do nowego miejsca zamieszkania, podczas samochodowego wypadku, budowla ulega zniszczeniu. Choć finalnie udało się ją odbudować, nie była już tym samym miastem, które powstało na początku. Historia powstania, zniszczenia i ponownej budowy miasta jest opowiadana z perspektywy Niedorosłego i Dorosłego. W ten sposób tworzy się dziecięco-dorosła opowieść o sposobie odbierania i odczuwania rzeczywistości. Dzięki precyzyjności języka i rezygnacji z didaskaliów autor unika ryzyka nakreślenia obrazków rodzajowych, a także otwiera swój dramat na różnorodne interpretacje.

Realizacja nagrania zostanie opublikowana na publicznym kanale You Tube: www.youtube.com/OTLiA1937.

***

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!, który jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.