Hybryda, rotacja – nauka, jakiej jeszcze nie było

Od poniedziałku w całej Polsce wszystkie szkoły średnie pracować będą w trybie nadzwyczajnym.

Minister Edukacji wydał rozporządzenie, które obliguje szkoły średnie znajdujące się w strefie czerwonej do pracy zdalnej, a te znajdujące się w strefie żółtej do pracy hybrydowej. Opole jako miasto, które nie zostało objęte strefą czerwoną, ma obowiązek prowadzenia szkół w sposób odpowiedni dla strefy żółtej – czyli na zasadach hybrydy. 

W związku z tym w Opolu nauka w szkołach średnich będzie się odbywać w sposób rotacyjny. Większość liceów dzieli uczniów „w poziomie”. Od poniedziałku do szkół idą klasy pierwsze i trzecie. W następnym tygodniu klasy te będą pracować zdalnie, a do szkoły – na naukę stacjonarną, pójdą klasy drugie, które stanowią tzw. podwójny rocznik – tłumaczy Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola. 

Wyjątkiem jest II LO, które dzieli klasy i grupy na pół, czyli „pionowo” – połowa klasy jest w szkole, a połowa w domu i bierze udział w lekcjach zdalnie. W kolejnym tygodniu uczniowie, którzy pracowali zdalnie, idą do szkoły, a na zdalnej nauce w domach pozostaje ta część klasy, która chodziła na zajęcia stacjonarne. 

W większości zespołów szkół w pierwszym tygodniu będą klasy trzecie i czwarte ze względu na przygotowanie do egzaminów zawodowych i maturalnych. W kolejnym drugie i trzecie. 

O sposobie organizacji pracy szkoły decyduje dyrekcja i za nią odpowiada. Ten model pracy obowiązuje do odwołania. Jeśli Opole zostanie objęte strefą czerwoną, wszystkie szkoły średnie w mieście pracować będą zdalnie.