Ingolstadt – tętniące życiem serce Bawarii. Mija 15 lat partnerstwa z Opolem

Ingolstadt to miasto położone malowniczo w dolinie Dunaju w samym sercu Bawarii w Niemczech, z którym Opole współpracuje na mocy umowy partnerskiej od 4 listopada 2005 r. Dzisiaj mija 15 lat.

Na początek trochę historii
Pierwsze wzmianki o Ingolstadt pochodzą z około 806 roku. Z uwagi na swoje strategiczne położenie miasto uważane było w średniowieczu za klucz do Bawarii, a jego historia łączy się z broniącymi go fortyfikacjami. Mieszkańcy miasta lubią nazywać siebie „Schanzer”. Ten przydomek, oznaczający „ludzi z fortyfikacji”, nawiązuje do wielowiekowej tradycji miasta jako twierdzy. Dobrze zachowany kompleks obronny jest dziś uważany za unikalny skansen niemieckiej architektury wojskowej.

Warto zwiedzić
Obraz miasta tworzą pieczołowicie odrestaurowane kamienice, majestatyczne bramy i wieże oraz imponujące pozostałości średniowiecznych fortyfikacji miejskich z Bramą Krzyżową (Kreuztor). Najstarsza i najpiękniejsza, a zarazem historyczna część miasta, znajduje się na lewym brzegu Dunaju. Jej sercem jest mały plac z budynkami starego i nowego ratusza. Ale symboli Ingolstadt ma dużo więcej. Dość wymienić wspaniałą gotycką katedrę Marii Panny (Liebfrauenmünster) znajdującą się nieopodal ratusza, stary zamek księcia Herzogskasten (najstarsza świecka budowla w Ingolstadt), gotycki kościół św. Maurycego (Moritzkirche) czy wieżę strażniczą (Pfeifturm). W Ingolstadt od 70. lat produkowane są również samochody marki Audi. W mieście znajduje się muzeum poświęcone historii tej firmy, a wycieczki po fabryce są niebywałą gratką dla zwiedzających. Ingolstadt znane jest również jako miasto, z którego pochodzi Frankenstein – fikcyjna postać z książek angielskiej pisarki Mary Shelley. Ponadto, to właśnie tutaj w 1776 r. założone zostało słynne, tajne stowarzyszenie Iluminatów, znane m. in. z książek Dana Browna.

Partnerstwo z Opolem
Ingolstadt, które w 2016r. zostało uhonorowane Plakietą Honorową Rady Europy za partnerską współpracę międzynarodową i działalność na rzecz jedności europejskiej, jest nie tylko pięknym miastem, które warto odwiedzić, ale również bardzo aktywnym miastem partnerskim. Wspólnie organizujemy wiele wydarzeń kulturalnych oraz aplikujemy o środki europejskie na realizację projektów w dziedzinie edukacji, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Świetnie działa m.in. wymiana artystyczna młodzieży w ramach międzynarodowego projektu teatralnego „CrossBorder”, a artyści z Ingolstadt prezentują swój program kulturalny w ramach Dni Opola. Co roku Opole uczestniczy w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym w historycznej części Ingolstadt, prezentując szeroki asortyment produktów regionalnego rękodzieła ludowego. Co dwa lata w Ingolstadt organizowane jest również Święto Książęce. Podczas imprezy odbywa się jarmark średniowieczny, organizowane są również liczne prezentacje wyrobów rzemieślniczych oraz turnieje rycerskie, w których udział bierze Opolskie Bractwo Rycerskie.

Ze względu na pandemię COVID-19, w 2020 r. musieliśmy zrezygnować z wielu wspólnych przedsięwzięć. Wspólnie z Ingolstadt, Alytusem, Székesfehérvárem oraz włoskim Cento pozyskaliśmy środki z Programu „Europa dla obywateli” na projekt „Równość we współczesnej Europie – redefinicja pojęcia”, którego gospodarzem w przyszłym roku będzie nasze miasto. Na kolejny rok przełożona została także inauguracja w Ingolstadt Bawarskiej Wystawy Ogrodniczej Bayerische Landesgartenschau 2020, w której będzie uczestniczyć również Opole. Nasz kwietny ogród, który mimo lockdown’u, udało się założyć późną wiosną tego roku dzięki pomocy przyjaciół z Ingolstadt, będzie stałą wizytówką naszego miasta w tej części Niemiec. Od kwietnia 2021r. będą mogli go podziwiać wszyscy odwiedzający wystawę. Obecnie współpraca z Ingolstadt odbywa się głównie za pośrednictwem internetu, jednak mamy nadzieję, że już wkrótce znowu będziemy mogli się odwiedzać, wymieniać doświadczenia i pomysły, realizować kolejne ciekawe przedsięwzięcia oraz świętować jubileusz naszej przyjaźni.

Tekst Andżelina Hetmańczyk – Trychan

Fot. Ulli Rössle

Tekst ukazał się wnajnowszym numerze Opole i kropka

http://bit.ly/2JDdgLx

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły