Kontenery mieszkalne dla służb medycznych staną przy szpitalu polowym w CWK

Przy powstającym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym szpitalem polowym staną kontenery, które będą stanowiły zaplecze mieszkalne dla personelu medycznego i służb pomocniczych. Jak podkreśla ratusz, to kolejny krok, którym miasto chce włączyć się pomoc w walce z epidemią. 

Zaplecze powstałoby na bazie zakupionych kontenerów z pełnym wyposażeniem, spełniającym wszelkie warunki socjalne. Szacuje się że możliwości finansowe w ramach tego przedsięwzięcia pozwolą na zakup 8-12 kontenerów mieszkalnych o powierzchni użytkowej ok. 35 m kw. Kontenery będą wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchnię i częściowo w podstawowe meble. Szacunkowy koszt kontenera mieszkalnego w zależności od poziomu wykończenia, użytych materiałów oraz wyposażenia i zainstalowanych urządzeń waha się od 65-80 tys. zł.

Po stronie inwestora będzie przygotowanie miejsca lokalizacji kontenera i wykonanie przyłącza do sieci i instalacji elektrycznych, wodnych i sanitarnych. Pomieszczenia będą wykorzystane dla personelu lekarskiego pracującego w szpitalu, pielęgniarskiego, pomocniczego – np. pracowników technicznych, jako baza stacjonowania obsługi i załóg karetek pogotowia stacjonujących przy CWK.

Przygotowanie i realizacja zadania przewidziana jest na około 3-4 miesiące, na które składają się procedura wyboru dostawcy/producenta, czas na wyprodukowanie i dostarczenie w miejsce lokalizacji.

Prowadzaliśmy w zeszły piątek rozmowy z osobami, które z ramienia wojewody są odpowiedzialne za stworzenie tej bazy. Będą uzupełnieniem szpitala, a o możliwości lokowania i wykorzystywania tych obiektów chcemy, żeby decydowały osoby, które będą zarządzały szpitalem – tłumaczy wiceprezydent miasta Przemysław Zych.

Po ustaniu skutków pandemii i powrocie do normalności, czyli przywróceniu CWK jego dotychczasowej funkcji, kontenery potencjalnie zostaną rozlokowane i przeznaczone na zaplecze socjalne dla potrzebujących, np. ofiar kataklizmów, pomocy socjalnej dla mieszkańców Opola.