Koronawirus – co trzeba wiedzieć

Czym jest koronawirus? Jak często występują objawy? Kto jest najbardziej narażony? Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

W ostatnich tygodniach, głównie w Chinach, we Włoszech, Korei Płd., a także innych krajach (aktualną listę można znaleźć tutaj – www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami gorączki, kaszlu i duszności.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni ktoś znajdował się w wyżej wskazanych krajach i zaobserwował u siebie ww. objawy, bezzwłocznie powinien skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego. Nie udawajmy się na SOR lub Izbę Przyjęć!

Jeśli mamy łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowaliśmy do państw na terenie których potwierdzono zarażenia koronawirusem, pamiętajmy o podstawowych zasadach higieny. Jeśli to możliwe, pozostańmy w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Wirus przenosi się drogą kropelkową, w związku z czym skuteczne jest stosowanie kilku metod zapobiegania zakażeniu:

– Często myj ręce używając mydła i wody lub używając płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Myj ręce skutecznie, zgodnie z załączoną instrukcją.

– Podczas kaszlu i kichania zakryj usta łokciem lub jednorazową chusteczką. Nie kichaj i nie kaszl w dłonie!

– Zachowaj co najmniej 1 m odległości od innych ludzi, w szczególności tych, którzy kichają, kaszlą.

– Unikaj dotykania oczu, nosa i ust przy pomocy dłoni, gdyż mogą one być skażone wirusem. W takim przypadku możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

-Nie zaleca się używania masek na twarz przez osoby zdrowe. Noszenie maseczek może ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego w przypadku osób chorych. Używaj maseczek racjonalnie.

– Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.

Opracowano na podstawie danych Głównego Inspektora Sanitarnego

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły