Luzowanie obostrzeń. Co w Opolu jest już otwarte?

Na dwa tygodnie rząd zdjął blokadę działalności niektórych branż. Ponownie otwarte zostały hotele, stoki narciarskie, kina czy teatry. Co ciekawe, można nawet pójść do kasyna, ale do restauracji czy na siłownię już nie.

W Opolu od dziś otwarta jest kryta Pływalnia Wodna Nuta czy orliki przy ulicach Czaplaka, Krzanowickiej i Bielskiej. Amatorzy biegania mogą także skorzystać z bieżni na otwartym stadionie lekkoatletycznym. Od poniedziałku 15 lutego otwarta będzie też kryta pływalnia „Akwarium”.

Po długiej przerwie na scenę wracają aktorzy Teatru Kochanowskiego. Na początek w dniach 20-21 lutego będzie można zobaczyć „Miejskie ziółka”, a na początku marca premierę „Króla Leara”.  Teatr nadal dysponujemy jedynie sceną Modelatornia, na której wznowiono próby do „Amatora 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego i próby do spektaklu rezydencyjnego „Jeszcze się nie stało” w reżyserii Moniki Popiel. Obydwa przedsięwzięcia to koprodukcje między naszym teatrem, a Teatrem Śląskim w Katowicach i warszawskim Festiwalem Nowe Epifanie. Efekty tej współpracy jeszcze w lutym. Na 26 marca zaplanowano z kolei premierę „Testosteron” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Swoje podwoje otworzyła też Galeria Sztuki Współczesnej. Już 20 lutego startuje wystawa World Press Foto i będzie to jedyna ekspozycja najlepszych światowych zdjęć 2019 roku w Polsce. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez 30 dni do niedzieli 21 marca, codziennie w godzinach 12-22. Bilety w cenie: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny, 50 zł rodzinny (dla 5 osób). Poza tym od 12 lutego zwiedzający zobaczą wystawę Kai Redkie zatytuowaną „Ciało krystaliczne”. Prace artystki badają strukturę i nieskończoną różnorodność ciał stałych o budowie krystalicznej. Trwają też internetowe projekty: „Historia Galerii w Opolu”, „Rozmowy w czasie pandemii”, „Zrób to w domu” oraz praktyczne kursy online.

Od 1 lutego 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu i jej filie są ponownie otwarte dla czytelników. Trwają też działania online. Na 23 lutego zaplanowane jest spotkanie online z poetą i eseistą Tomaszem Różyckim pn. „Próba ognia. Błędna kartografia Europy”. Z kolei 11 marca gościem będzie podróżnik, fotograf i reporter Patryk Szymański, który opowie o Fukushimie 10 lat po katastrofie.

W Muzeum Śląska Opolskiego można zwiedzać oczywiście wystawy stałe (Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny; Opole – gród, miasto stolica regionu; Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku; Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana; Ceramika górnośląska; W kręgu farmacji). Poza tym dostępna jest kolekcja szkła oraz dzieła wykonane ze śląskiej koronki klockowej i śląskiej koronki igiełkowej. W soboty odbywają się z kolei warsztaty twórcze „Dawne zawody w Opolu”, „Z miłości do szkła”,  „Fałszerze sztuki” i „Malowanie na szkle”. Kamienica czynszowa otwarta jest w trzech blokach (godz. 11, 13, 15) po uprzednim zgłoszeniu.

Działa też Muzeum Polskiej Piosenki i otwarte są tereny spacerowe Muzeum Wsi Opolskiej. W każdym z tych obiektów trzeba pamiętać o 1,5 metrowym odstępie, maseczkach przy poruszaniu się oraz o dezynfekcji rąk.