Nagroda Henryk dla opolskiej aktorki!

Artystka Teatru Lalki i Aktora w Opolu Barbara Lach oraz reżyser Wojciech Szelachowski zostali laureatami tegorocznej Nagrody Henryk, przyznawanej przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP-u za wybitne osiągnięcia oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek.

Nagroda została przyznana przez ZASP po raz 10., a wręczenie będzie miało miejsce podczas uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa 23 marca 2020 w sali widowiskowej Instytutu Teatralnego w Warszawie.

Barbara Lach ma w swoim dossier wiele znakomitych ról, m.in.: tytułowej Tancerki w spektaklu  w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, Pani Rollison w „Dziadach”, Matki w przedstawieniu „I odsłoniłam noc”, Matki w „Balladynie”, czy Strażnika w „Kolorowych ludziach”.

Laureatka wielu nagród aktorskich, wyróżnień i odznaczeń:

1989 – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, wyróżnienie za rolę Dziecka w przedstawieniu „Skrzydełka”  w reż. Grzegorza Kwiecińskiego,

1996 – Złota Maska za rolę Czarownicy w przedstawieniu „Malutka Czarownica” w reż. Petra Nosalka,

1997 – Nagroda Artystyczna Wojewody Opolskiego,

1997 – Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu, wyróżnienie za rolę Pani  Twardowskiej w spektalku „Pan Twardowski” w reż. Petra Nosalka,

2005 – Złota Maska za rolę Matki w spektaklu „…I odsłoniłam noc” w reż. Krystiana Kobyłki,
2006 – Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego,

2008 – Brązowy Medal Zasłużony KulturzeGloria Aris,

2015 – Nagroda Honorowa Prezydenta Miasta Opola za wybitne osiągnięcia w Dziedzinie Kultury,

2016 – wyróżnienie w konursie „Społecznik roku województwa opolskiego 2016”,

2017 – Srebrny Krzyż Zasługi,

2018 – Złota Maska za rolę Tancerki w spektaklu pt. „Tancerka” w reż. Marioli Ordak-Świątkiewicz.

Wojciech Szelachowski to reżyser, autor sztuk dla dzieci i młodzieży, tekstów piosenek będących ilustracją sztuk własnego autorstwa, jak i innych artystów, autor przekładów i adaptacji utworów, dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Lalka (1992-1994) i Białostockiego Teatru Lalek (1992-2004), w którym obecnie pełni rolę reżysera, łączącego pracę twórczą z pedagogiczną kształcąc przyszłe kadry reżyserskie w warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białystoku.

Zdjęcie ze spektaklu “O królestwie drzew i traw”, fot. Rafał Mielnik.

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły