Niezwykle prestiżowa nagroda dla opolskiego projektu

Projekt Centrum Nauki i Technologii w Opolu został nagrodzony na German Design Awards 2020.

German Design Awards to najważniejsza, międzynarodowa nagroda przyznawana przez German Design Council. Celem organizatora jest odkrywanie, prezentowanie i honorowanie unikalnych trendów w projektowaniu. Każdego roku nagradzane są najwyższej jakości projekty z dziedziny projektowania, produktów i komunikacji. Każdy nagrodzony projekt wyznacza nowe szlaki w międzynarodowym krajobrazie projektowania. Nagroda German Design Awards, po raz pierwszy przyznana w 2012 roku, należy do najbardziej prestiżowych konkursów projektowych na całym świecie i cieszy się doskonałą reputacją nie tylko wśród ekspertów architektury i projektowania wnętrz.

Taką prestiżową nagrodę otrzymał projekt Centrum Nauki i Technologii, który został przygotowany dla naszego miasta. Jury doceniło zastosowanie zaawansowanych technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) w projekcie CNiT. Jak argumentują eksperci zwiedzanie wystawy budynku użyteczności publicznej staje się wyjątkowym przeżyciem. Dodatkowo ma ona wpływ na to co istotne w takich obiektach czyli na koszty eksploatacji w późniejszych latach – drogie w budowie wystawy zostają zastąpione wgrywanymi projekcjami AR.

Są one też częściowo widoczne dla obserwatorów już z zewnątrz dzięki dużej szklanej fasadzie – mówi autor nagrodzonego projektu Maciej Jakub Zawadzki.Wirtualny świat instalacji AR przeplata się i jest nierozerwalnie połączony z architekturą budynku.

Projekt powstał w pracowni architektonicznej MJZ, która zaproponowała innowatorski pomysł prezentacji AR w budynku przy wykorzystaniu m.in. refleksyjnej kuli o średnicy 10 metrów.

Centrum Nauki i Technologii (CNiT) będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce i Europie. Jako jedyny w kraju, jak i jako jeden z nielicznych na świecie, będzie zintegrowany z technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Na razie przygotowany jest projekt dla naszego miasta. Teraz dopracowywane są jego założenia pod kątem ewentualnych źródeł finansowania. Koszt powstania CNiT to około 50 mln zł. Nie jest jeszcze też znana lokalizacja ani ewentualny termin rozpoczęcia budowy. Najbardzej prawdopodobne miejsce, gdzie stanie obiekt to sąsiedztwo Parku Naukowo-Technologicznego i Centrum Handlowego “Karolinka”.

Centrum Nauki i Technologii w naszym mieście inspirowane jest znakomitym i niezwykle chętnie odwiedzanym Centrum Nauki “Kopernik” w Warszawie. Ma się skupiać na ewolucji wszechświata od momentu Wielkiego Wybuchu aż do powstania technologii. Zbudowane ma być głównie z myślą o dzieciach i młodzieży. Dla nich ma być miejscem nauki i poznawania świata w mulimedialny sposób.

Na zdjęciu wizualizacja Centrum Nauki i Technologii. 

Najnowsze artykuły