Opole będzie miało Aleję Gwiazd Sportu

Opole uczci wybitnych sportowców aleją gwiazd? Z taką inicjatywą wystąpił radny klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego Tomasz Wróbel. Miałaby się mieścić w rejonie Stegu Areny i budowanej w miejscu zburzonego Cieplaka hali multifunkcyjnej.

Pomysł alei nie urodził się dziś, mówiliśmy o nim podczas kampanii wyborczej. Z realizacją czekałem aż zbliży się koniec prac przy powstającym Opolskim Parku Sportu. Jeśli teraz ruszy procedowanie to zakończenie czynności formalno-prawnych zbiegnie się z przygotowaniem obiektu do otwarcia – tłumaczy Tomasz Wróbel.

Jak zaznacza radny, aleja ma być upamiętnieniem ludzi sportu, zarówno z Opola, jak i całego regionu. Projekt będzie miał też wymiar pedagogiczny. – Wierzę, że na tym terenie będzie dużo młodzieży uprawiało sport, być może nie sięgną oni po książki o tematyce sportowej, ale tutaj będą mogli o różnych postaciach przeczytać i zainspirują się, by poszukać więcej informacji o tej czy innej osobie. To punkt szczególny – z uwagi na sąsiedztwo Stegu Areny, budowanej nowej hali, stadionu Odry Opole i stadionu lekkoatletycznego – dodaje.

Aleja Gwiazd Sportu ma być kolejnym miejscem na mapie miasta, które będzie warte odwiedzenia zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Miejscem tętniącym życiem, w którym uprawia się sport, ale w którym też pamięta się o tych, którzy tworzyli podwaliny opolskiego sportu. Wśród osób, które będą uhonorowane w alei wymieniani są m.in. Joachim Halupczok, Edward Faciejew, Engelbert Jarek, Jerzy Szczakiel, Bartłomiej Bonk czy Janusz Trzepizur.

O tym, jakie nazwiska zostaną upamiętnione i w jakiej kolejności będzie to następowało, zdecyduje powołana w najbliższych dniach kapituła, która będzie odpowiedzialna także za opracowanie regulaminu.

Uważam, że stworzenie takiej alei jest bardzo dobry pomysłem, zwłaszcza właśnie w tej lokalizacji – miejscu, które będzie często odwiedzane przez osoby kochające sport i które będzie przyciągało wzrok, a sportowców, którzy zasługują na upamiętnienie na pewno nie zabraknie – komentuje wiceprezydent miasta Przemysław Zych. – Myślę, że kiedy będziemy na etapie oddawania do użytku hali i parku, wówczas będziemy również gotowi, by wmurować pierwszą gwiazdę – dodaje.

 

Na zdjęciu Jerzy Szczakiel – jedna z postaci bez wątpienia zasługujących na upamiętnienie w Alei Gwiazd Sportu (fot. Jerzy Stemplewski)