Opole trafi do czerwonej strefy?

Druga fala zakażeń koronawirusem nie ustaje. Według reporterów RMF FM do czerwonych stref od soboty mają trafić wszystkie miasta wojewódzkie – w tym Opole.

Minionej doby w całym kraju odnotowano 8099 nowych przypadków zakażeń, z czego aż 282 z województwa opolskiego. To dobowy rekord jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń – zarówno dla kraju, jak i regionu. – Zdecydowanie większość dużych miast, gdzie jest duże zagęszczenie na mkw. w tej strefie czerwonej się znajdzie. To już nie żółta, ale czerwona lampka do tego, byśmy jednak podeszli do tego bardzo poważnie – ostrzegł dzisiaj wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Co to oznacza?

W ramach czerwonej strefy, podobnie z resztą jak w żółtej – obowiązują nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Zdjąć można je jedynie w parku, lesie, ogrodach botanicznych czy też na plaży. Czerwona strefa oznacza także zakaz organizacji kongresów i targów (zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej). Wydarzenia sportowe natomiast będą się odbywać bez udziału publiczności.

W restauracjach będzie mogła przebywać zaledwie jedna osoba na 4 mkw. Klienci muszą zakrywać usta i nos podczas zajmowania miejsc, w których będą spożywać posiłek. Baseny mogą się wypełnić w maksymalnie 75%, a wesołe miasteczka, parki rozgrywki czy parki rekreacyjne zostaną zamknięte. W kinach wprowadzone zostanie ograniczenie do 25% publiczności przy zachowaniu 1,5 metra odstępów. Na siłowniach w strefie czerwonej może przebywać jedna osoba na 10 mkw.

Kościoły natomiast będą mogły wypełnić się w 50% obłożenia budynku. W weselach nie będzie mogło brać udział więcej niż 50 osób, a uczestnicy są zobligowani do zakrywania ust i nosa. W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu będzie mógł przebywać tylko obsługiwany klient oraz pracownicy. Zmienią się także zasady transportu zbiorowego. W autobusach dostępnych będzie tylko 50% liczby miejsc siedzących.

Wydarzenia kulturalne w pomieszczeniach będą się mogły odbywać pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni. Jeśli chodzi o te na otwartym powietrzu, wymogiem będzie zapewnienie 1,5 metrowej odległości pomiędzy osobami. Liczba widzów nie może także przekraczać 100.