Opole wspiera młodych twórców i twórczynie!

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski objął patronatem konkurs organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu. Na aktywnych artystów i artystki czekają nagrody pieniężne oraz wystawa w Galerii Aneks GSW, gwarantująca szeroką, medialną promocję w regionie oraz Polsce.

Celem Konkursu Aneks jest pokazanie najnowszych i najbardziej wartościowych projektów w zakresie sztuk wizualnych, tworzonych przez młodych mieszkańców Opolszczyzny. W Konkursie mogą wziąć udział osoby dorosłe do 35. roku życia. Warunkiem udziału w projekcie jest miejsce zamieszkania na terenie województwa opolskiego (np. meldunek, miejsce narodzin, pobyt tymczasowy – miejsce pracy, bądź studiowania – obecnie, bądź w przeszłości).

Tematem Konkursu jest wykonanie koncepcji autorskiej wystawy dedykowanej Galerii Aneks GSW (Opole, pl. Teatralny 12). Zgłaszany projekt powinien powstać z myślą o jego realizacji w przestrzeni Galerii Aneks GSW w pierwszej połowie 2021 roku. Termin realizacji wystawy wskaże organizator po ogłoszeniu wyników Konkursu – już na początku stycznia!

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie gleriaopole.pl. Zgłoszenia należy dostarczyć pod adres mailowy: adelakropiowska@galeriaopole.pl do dnia 7.12.2020 roku, z dopiskiem w tytule maila: ANEKS (karta aplikacyjna oraz regulamin do pobrania na stronie internetowej organizatora: galeriaopole.pl ).

Konkurs Aneks ogłaszany jest przez GSW od 2014 roku. Nagrodzoni już 12 artystek/artystów, którzy zrealizowali swoje projekty w salach galerii. Wystawy laureatów dotykały różnych tematów społecznych lub poruszały kwestie estetyczne. Nagrodzeni tworzyli prace instalacyjne, malarskie, wideo lub fotograficzne. Konkurs Aneks, co roku, ukazuje różnorodność problematyki, którą poruszają opolscy twórcy oraz oryginalność lokalnego środowiska artystycznego.

Ostatnią z konkursowych wystaw była prezentacja Marii Bitki zatytułowana „Plata”. Tytułowa La Plata to strategiczne miejsce dla Argentyny. Wielkie ujście dwóch rzek do oceanu, obok którego znajduje się stolica kraju. Plata to miejsce będące synonimem korzyści finansowych, plata to w mowie potocznej – „forsa”, plata oznacza również – srebro. Maria Bitka spędziła pół roku w Argentynie i po powrocie do Polski chciała podzielić się opowieścią o marzeniach oraz rzeczywistości, która częściej odkrywa przed nami „inne” zamiast „lepszego”. Otwarcie wystawy zaplanowano na marzec 2020 r., ale sytuacja nieoczekiwanie się zmieniła. Prezentacja przybrała formę „e-mail artu”, czyli maili wysyłanych do zainteresowanych odbiorców.

– Kiedy dowiedziałam się, że będę miała możliwość zaprezentowania mojej wystawy w Aneksie bardzo się ucieszyłam na spotkanie się z Wami – powiedziała artystka. – W czasie mojej niesamowitej podróży po Argentynie świat się skurczył – stał się domem, w którym nie potrzeba okien bo dachem jest niebo. Po powrocie do rodzinnego domu musiałam zamknąć się w czterech ścianach, świat znowu podzieliły granice, a ja zamiast w niebo wpatruję się w okno przeglądarki. W dzisiejszej sytuacji pandemii podróż stała się nieosiągalnym luksusem – nawet wyprawa do sklepu jest jak eskapada na inny kontynent – dodała.