Przed nami Opolski Festiwal Fotografii

X Opolski Festiwal Fotografii rusza już 2 października. W programie wiele wystaw i spotkań ze znanymi i uznanymi fotografikami.

Cieszę się, że Opolski Festiwal Fotografii okazał się odporny na światowy kryzys spowodowany koronawirusem i mimo przeciwności udało się go zorganizować. Dzięki temu już po raz 10. możemy w Opolu oglądać zdjęcia, które są prawdziwymi dziełami sztuki – zaznacza prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Jubileuszowa edycja OFF jest wyjątkowa również dlatego, że zawiera wystawy m.in. trzech laureatów World Press Photo.

– Możemy oglądać zdjęcia takich fotograficznych sław, jak Tomasz Gudzowaty, Witold Krassowski i Tomasz Lazar.  Na pewno ważne jest to, że przez te 10 ostatnich lat oglądaliśmy w Opolu 1-3 wystawy indywidualne fotografików, których nie powstydziłyby się najbardziej renomowane galerie – tłumaczy Sławoj Dubiel z Fundacji 2.8 organizującej wydarzenie. – Festiwal oficjalnie startuje 2 października o 17.30 przed Miejską Biblioteką Publiczną, natomiast już dzisiaj w Rynku można oglądać jedną z wystaw plenerowych.

W zestawie Skaters Tomasz Gudzowaty zaprosi nas do podejrzenia fragmentu świata spoza oficjalnego systemu. Bohaterowie jego fotografii pochodzą z najbiedniejszych dzielnic Meksyku. Tomasz Lazarbył obecny na największych światowych pokazach mody. FASHIONPHILOSOPHY odkryje przed nami świat ukryty za kulisami. Love krowe z kolei to czas ostatniej, schyłkowej dekady PRL. Witold Krassowski przedstawi nam czas nie tak dawny, ale dla jednych nie znany, dla innych powoli zacierający się w pamięci

Jak podkreślają organizatorzy, ważnym elementem tegorocznego festiwalu jest gazeta festiwalowa. To w niej zamieszczane będą rozmowy z twórcami. Tradycyjne spotkania autorskie ze względu na koronawirusa zostały w tym roku ograniczone do minimum. Gazeta będzie rozdawana na wydarzeniach festiwalowych, dostępna będzie również jako wkładka w lokalnym dzienniku.

Pełny program dostępny jest na stronie: https://offoto.pl/2020/09/29/10-program/.