Opolskie firmy grają z WOŚP już przed finałem!

Mimo że 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy został ze względu na obostrzenia przeniesiony na 31 stycznia, to w 6780 miejscach w Polsce już można wesprzeć zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki. 

Wśród niemal siedmiu tysięcy miejsc znalazły się także te z Opola. Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy grają już: Gabinet medycyny estetycznej przy ulicy Bajkowej 1c, Atelier Cafe na Placu Jana Kazimierza 1a, Zdrowa Krowa na Rynku 15a, Bezcukrowacafe przy ulicy Koraszewskiego 5, Kwiaciarna Art Deco przy ulicy Spychalskiego 13, szkoła tańca przy ulicy 1 maja 9, Fanaberia Opole przy ulicy Ozimskiej 48, Epaka Opole przy ulicy Grota-Roweckiego 17, K2 Arena przy ulicy Halickiej 1 czy salon fryzjerski przy ulicy Wiejskiej 120.

Większość online

– W tym roku wszystko będzie rzeczywiście inaczej. Mam nadzieję, że pierwszy i ostatni raz. Staramy się o zorganizowanie bloku warsztatowego dla dzieci, oczywiście też zdalnie  – mówi Agnieszka Wiosna z opolskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Co zatem wiemy na pewno? Zapisy wolontariuszy już się zakończyły, będzie ich w naszym mieście około 300. W poprzednich latach zwykle przyjmowano około setki więcej. W siedzibie Fundacji wyrobione już została identyfikatory.

Podobnie jak przed rokiem odbędą się dwa biegi „Policz się z cukrzycą”. Jeden z łatwiejszą trasą, natomiast drugi z nieco trudniejszą. Każdy bieg będzie liczył po 150 osób. Start na Placu Wolności, meta na parkingu amfiteatru, trasa liczy około 5,4 km.

Puszki finałowe, które wraz z identyfikatorami zaczną być wydawane na kilka dni przed finałem, żeby 31 stycznia rano uniknąć tłoku w Młodzieżowym Domu Kultury. W pakiecie wolontariusze dostaną także kartki z najważniejszymi punktami i zasadami kwestowania.

Koncerty odbędą się online. W MDK przy ulicy Targowej zagrają zespoły, a transmisja planowana jest na kanałach organizatora wydarzenia. Kuchnia dla wolontariuszy najprawdopodobniej będzie polowa. Chodzi o to, aby nie gromadzić się w pomieszczeniach.

Prezydent też kwestuje

Jeśli chodzi o „Światełko do nieba”, to w momencie oddawania magazynu do druku trwały jeszcze ustalenia jak to zorganizować. Aukcje na allegro ruszyły jak zwykle, czyli z końcem roku. Jest już tradycją, że kwestować będzie także prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski z rodziną.

Opole w styczniu 2020 roku pokazało otwartość serc. W stolicy naszego regionu zebrano niemal 570 tysięcy złotych, a rekord padł jeszcze przed samym koncertem! W 2019 roku zebrano bowiem około 120 tysięcy złotych mniej. Zobaczymy jak będzie tym razem, okres jest bowiem ekstremalnie trudny, ale z pewnością serca nadal otwarte.

Przypomnijmy, że w ciągu 28. finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,3 mld zł. Zakupiono ponad 65 200 urządzeń.