Opolski MZK trzecie w Polsce według rankingu Dziennika Gazety Prawnej

Miejski Zakład Komunikacyjny z Opola zajął 3. miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej 2020. To zapewne efekt komunikacyjnej rewolucji, jaką w ostatnich latach przechodzi miejski przewoźnik, na którą przeznaczono ponad 121 mln zł. Autorzy rankingu z Dziennika Gazeta Prawna zwrócili przede wszystkim uwagę na dobrą współpracę MZK z miastem.

Dzięki bliskiemu współdziałaniu z Gminą Opole, Spółka stała się nowoczesnym i innowacyjnym przewoźnikiem stawiającym na zwiększanie komfortu i bezpieczeństwa podróży, przy jednoczesnym zachowaniu szczególnej dbałości o jakość środowiska” – czytamy.

W ostatnich latach Miejski Zakład Komunikacyjny przeszedł kompleksową modernizację na łączną kwotę ponad 121 milionów złotych. W jej ramach przebudowano zajezdnię autobusową oraz wdrożono system elektronicznej obsługi pasażerów (m.in. automaty biletowe, tablice dynamicznej informacji na przystankach, karty Opolka!). Miasto zakupiło kilkadziesiąt nowych autobusów.

Żegnamy komunikacyjne czasy PRL. Wkroczyliśmy w epokę nowoczesnego, komfortowego i bezpiecznego transportu w Opolu. To jeden z najważniejszych projektów w naszym mieście. Cieszę się, że mieszkańcy Opola mogą podróżować w komfortowych warunkach – cieszy się prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Od 2018 roku do Opola przyjechało 61 nowych autobusów wyposażonych m.in. w wydajny układ klimatyzacji, system elektronicznej informacji pasażerskiej, niską podłogę oraz system przyklęku przyjazny pasażerom o ograniczonej zdolności ruchowej oraz gniazda USB, dzięki którym można naładować swoje urządzenia mobilne. – Dzięki tym wszystkim działaniom w Opolu udało się zmniejszyć niską emisję, a przecież w perspektywie mamy także autobusy elektryczne. Aktualnie średni wiek naszych autobusów to cztery i pół roku, a 70 procent z nich spełnia najwyższą europejską normę euro – dodaje prezes MZK w Opolu Tadeusz Stadnicki.

W rankingu Dziennika Gazety Prawnej pierwsze miejsce zajął MZA z Warszawy. Na drugiej lokacie ex aequo znalazły się PKM w Tychach oraz MZK z Torunia.