Pilecki będzie miał swoją ulicę, a Zgrzebniok rondo

Ulica Pileckiego będzie bardzo ważnym punktem w mieście dla mieszkańców Opola. Chodzi o lokalizację przy powstającym Centrum Usług Publicznych. Imieniem Zgrzebnioka upamiętnimy rondo w ścisłym centrum miasta.

– W przyszłości będzie to obok ulicy Krakowskiej i Rynku jedna z najważniejszych ulic na mapie naszego miasta – tłumaczy inicjator pomysłu prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Będzie ono odwiedzane przez wielu ludzi, dodatkowo do siedziby CUP wpływać będzie wiele pism czy listów i wiele będzie również stamtąd wychodzić. Tym sposobem rotmistrz Pilecki będzie mocno funkcjonował w świadomości ludzi w naszym mieście. Pileckiego to będzie ważna ulica.

Uchwałę w tej sprawie na wniosek prezydenta podjęli podczas ostatniej w 2019 roku sesji radni Opola.

Przypomnijmy, że Witold Pilecki to bohater ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Urodził się 13 maja 1901 w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, do którego poszedł dobrowolnie, aby rozwinąć na jego terenie ruch oporu. Był autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Podczas tej samej sesji zdecydowano również, aby rondo przy Solarisie zyskało imię bohatera Powstań Śląskich i przywódcy pierwszego z nich – Alfonsa Zgrzebnioka. – Kończący się rok to 100. rocznica pierwszego powstania, zatem kończymy go charakterystycznym akcentem, honorując bohatera wychowanego na Śląsku Opolskim – tłumaczył prezydent.

Alfons Zgrzebniok znany także pod pseudonimem „Rakoczy”

urodził się w 1891 roku w Dziergowicach. Był nauczycielem, działaczem samorządowym, a jego pozycja pozwoliła mu na bycie jednym z założycieli Związku Powstańców Śląskich. Podczas studiów we Wrocławiu wstąpił do konspiracyjnej organizacji „Zet”. Wybuch I Wojny Światowej przerwał jednak jego naukę, a okupant niemiecki wcielił go do swojej armii. Po wojnie był jedną z najważniejszych person Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Był także dowódcą podczas trzech powstań śląskich. W 1923 założył Związek Powstańców Śląskich, by kilka lat później stać się pracownikiem polskiego wywiadu wojskowego w Wolnym Mieście Gdańsku. Za swoje czyny został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Na zdjęciu od lewej Alfons Zgrzebniok i Witold Pilecki.

Najnowsze artykuły