Prezenty zrodzone z pasji, piękne na święta

Wykonane z pasją i miłością. Ich zadaniem jest coś znacznie większego niż zasilenie konta producenta. Dzięki przedmiotom z Galerii Biały Kruk – obdarujemy radością naszych bliskich, wesprzemy niezwykle ważny proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych i pomożemy Fundacji DOM, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej.

Iga i Jan (na zdjęciu) szyją renifery – to pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej. Codziennie, podobnie jak inni pracownicy z niepełnosprawnością, udowadniają co potrafią i że definiują ich umiejętności, talent i zaangażowanie, a nie ich niepełnosprawność. To ważna praca nie tylko dlatego, że spod ich palców wyjdzie kolorowa świąteczna podusia-przytulanka, która sprawi komuś wiele radości. Nie tylko dlatego, że renifer zostanie sprzedany i zasili konto pracodawcy. Dla nich ta praca to przede wszystkim rehabilitacja społeczna i zawodowa. Dzięki szyciu reniferów Iga i Jan ćwiczą pamięć, koncentrację oraz sprawność motoryczną. Ponadto docenienie ze strony klientów dodaje skrzydeł i motywuje do dalszej pracy. Same korzyści.

Wyjątkowo artystyczne, unikatowe przedmioty rękodzielnicze, stworzone z pasją, z potrzeby pracy i konieczności rehabilitacji w Galerii Biały Kruk w Opolu wykonywane są z dbałością o każdy detal. Wszystkie powstają lokalnie, w Opolu. Widać w nich miłość do naszego miasta, bo wiele prac zdobią wzory, których treścią są lokalne zabytki i tradycje, takie jak słynne już opolskie kamieniczki. W każdym przedmiocie widać zaangażowanie i pasję twórców, a także doświadczenie i fachowość Fundacji, która metodę arteterapii stosuje w pracy z osobami z niepełnosprawnością już od niemal 30 lat. W Galerii Biały Kruk w Opolu znajdziemy wiele perełek. Ceramika, krawiectwo, malarstwo czy sitodruk to tylko kilka z technik, którymi zajmuje się Zakład Aktywności Zawodowej, Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy.

W Galerii Biały Kruk jak w soczewce skupiają się rezultaty pracy i terapii całej Fundacji. Dzięki pracy artystycznej pod okiem fachowców, podopieczni Fundacji rozwijają wyobraźnię, własne talenty i umiejętności. Efekty zachwycają! – Podopieczni to nasz największy skarb. Wdrażamy ich pomysły i często zdajemy się na ich intuicję. To oni proponują potencjalne sprzedażowe hity – takim sprawdzonym świątecznym motywem, który po prostu się podoba jest renifer  – zaznacza koordynator galerii Biały Kruk w Opolu, Monika Kawa.

Renifer, to jeden z wielu świątecznych motywów, które zagościły ostatnio w galerii. Figurki, poduszki-przytulanki, torby kubki, notesy – renifer puszcza oko z wielu przedmiotów, każdy z nich może być niebanalnym pomysłem na prezent.

Prezent zakupiony w Galerii Biały Kruk pomoże Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która znalazła się w dramatycznej sytuacji finansowej. Pendemia COVID -19 odcisnęła piętno na wielu sferach naszego życia – także na działalności ośrodka, który boryka się ze zmniejszonym, względem planowanego, finansowaniem ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. W kasie fundacji brakuje ćwierć miliona złotych.

„DOM” stara się o wypłatę nadwykonań w NFZ-cie, i dofinansowanie z tarczy antykryzysowej.  Wsparcia poprzez spółki miejskie udziela też Miasto Opole. Ruszyła także zbiórka pieniędzy przez stronę internetową fundacji i w serwisie Zrzutka.pl. Każdy może dorzucić własną cegiełkę także wpłacając pieniądze na konto:  PKO BP I O/OPOLE 02 1020 3668 0000 5102 0010 2996.

Pieniądze pomogą przede wszystkim w leczeniu rehabilitacji najmłodszych dzieci. Fundacja działa na rzecz osób niepełnosprawnych w Opolu od 1991 roku. Jej działalność to kompleksowa rehabilitacja dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością w zakresie rehabilitacji medycznej, społecznej i zawodowej.  Po 30 latach działalności fundacja ma pod 1500 rodzin osób z niepełnosprawnością. Dzięki nauce, rehabilitacji, możliwości pracy, osoby niepełnosprawne dostają szansę na lepsze życie. Fundacja zatrudnia 175 osób, z czego 70 z niepełnosprawnościami.

Tekst ukazał się w grudniowym wydaniu magazynu “Opole i kropka”.

Zdjęcia: Z archiwum Fundacji „DOM”

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły