Przez Brexit ucierpiał także studencki program Erazmus

Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej zdecydowała się zrezygnować z udziału w studenckim programie Erazmus. Polega on na tym, że studenci europejskich uczelni mogą spędzić nawet rok poza krajem, studiując ten sam przedmiot.

Rząd brytyjski podjął decyzję o zaprzestaniu udziału w programie wymiany studenckiej Erazmus. Poziom ambicji, dotyczący swobodnego przepływu obywateli, nie jest na tym samym poziomie, co nasze historyczne więzi – mówił Michel Barnier, czyli unijny negocjator UE podczas rozmów o wyjście Wielkiej Brytanii Unii.

Wielka Brytania zrezygnowała z Erazmusa i planuje powołać swój własny projekt, którego patronem ma być angielski matematyk Alan Turing. Ma on dać możliwość wyjechania nie tylko na uczelnię europejską, ale także do Stanów Zjednoczonych.

W tym roku Komisja Europejska przeznaczyła 26 miliardów euro na działalność Erazmusa w latach 2021-2027. To dobra wiadomość dla studentów opolskich uczelni, którzy chętnie wyjeżdżali do Hiszpanii, Portugalii czy też na Maltę.