Przygotowania na przyjęcie królewskich kotów w opolskim ZOO

Po blisko ćwierćwieczu nieobecności do Opola powrócą lwy i tygrysy. Ich nowy dom jest już gotowy, a pracownicy, którzy będą się nimi opiekować, przeszli przeszkolenie.

– Lwy i tygrysy należą do I grupy zwierząt niebezpiecznych, mogących zabić lub trwale okaleczyć człowieka. W ich obsłudze nie ma miejsca na błędy, dlatego tak ważne są szkolenia z bezpiecznego obchodzenia się z tymi drapieżnikami – mówi Krzysztof Kazanowski, główny specjalista ds. dydaktyczno-hodowlanych w opolskim ZOO.

Pięciu pracowników opolskiego ZOO odwiedziło kilka innych ogrodów zoologicznych na terenie kraju, gdzie podczas dwu- i czterodniowych pobytów poznawali w praktyce codzienną obsługę, zwyczaje i zasady bezpiecznej pracy z dużymi kotami. Poznanie ich psychiki i zachowania, a także wysłuchanie rad i wskazówek pozwoli na zapewnienie zwierzętom bezstresowego pobytu w opolskim ogrodzie, z uwzględnieniem wszelkich ich potrzeb.

Lwy i tygrysy będzie można oglądać na wybiegu w Opolu wiosną tego roku. Główne prace przy budowie domu dla nowych mieszkańców zostały zakończone w grudniu. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe: między innymi montaż podestów i półek, z których dzikie koty lubią obserwować okolicę. Inwestycja jest warta blisko 10 mln zł.