Ranking Wspólnoty: Opole 2. w Polsce. Przed nami tylko Warszawa

Opole od kilku lat regularnie plasuje się w czołówce najbogatszych i najlepiej zarządzanych miast w Polsce. Potwierdza to wiele niezależnych rankingów, w tym ostatni Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” zatytułowanym „Bogactwo samorządów – ranking dochodów JST 2019”. Stolica regionu zajęła 2. miejsce. Wyprzedziła nas tylko Warszawa. To już trzeci rok z rzędu gdy nasze miasto jest na podium w tym zestawieniu.

 Autorzy najnowszego rankingu „Wspólnoty” już na wstępie piszą, że „wśród miast wojewódzkich uwagę zwraca poprawiająca się w ostatnich latach pozycja Opola i Zielonej Góry, a więc dwóch stolic regionów, które niedawno poszerzyły swoje granice administracyjne.

– Od początku wspólnie ze swoim zespołem działam stanowczo, szybko i konsekwentnie. Opole ewidentnie złapało oddech – mówi prezydent. – Rankingi nie biorą się z niczego, ale obiektywnie potwierdzają pewne trendy – dodaje.

Miejsce przyjazne edukacji

Rankingów, w których odnajdujemy stolicę Opolszczyzny jest więcej. Opole zajęło siódme miejsce w zestawieniu „Miejsca przyjazne edukacji” wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Wyprzedziło Warszawę, Poznań, Wrocław czy Gdańsk. Ten ranking wskazuje miasta, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie, a samorząd lokalny dokłada wszelkich starań, żeby uczniowie od najmłodszych lat mogli korzystać z najwyższej jakości kształcenia.

Opole uzyskało jeszcze inne wyróżnienia. Forbes opublikował ranking „Miast przyjaznych ludziom”. Zwyciężył Gdańsk. Opole, które uplasowało się na 10. lokacie, najwięcej punktów otrzymało za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz troskę o seniorów i integrację międzypokoleniową. Zestawienie opracowano na podstawie 10 pytań, które inicjatorzy akcji skierowali do samorządów. Dotyczyły one budżetu obywatelskiego, działań na rzecz pieszych i rowerzystów czy dzieci. Miasta miały także wymienić i opisać swoje dwa flagowe projekty, które wpływają na rzecz zwiększenia przyjazności i otwartości miasta.

Biznes też ma się dobrze

Opole to również miasto przyjazne dla biznesu. W zestawieniu Forbesa w kategorii miast i gmin od 50 to 149 tys. mieszkańców stolica województwa uplasowała się na 3. miejscu. Trwała modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, dostęp do kapitału ludzkiego, trwające nowe projekty w segmencie nieruchomości komercyjnych oraz działalność instytucji otoczenia biznesu, jak Park Naukowo Technologiczny w Opolu, powodują dynamiczny wzrost aktywności gospodarczej w Opolu.

Z kolei ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego plasuje Opole jako drugie w zestawieniu jeśli chodzi o udział środków europejskich w wydatkach miasta. Przed nami jest tylko Wałbrzych. Stolica województwa zajęła też 11. miejsce w ogólnym rankingu wśród miast na prawach powiatu za 2019 rok. Jesteśmy wyżej niż Gdynia, Kraków, Białystok, Szczecin, Łódź, Toruń czy Lublin. W rankingu zwyciężyły Tychy, przed Warszawą i Sopotem.

Nowe inwestycje w toku

Prezydent ma nadzieję, że kolejne dobre miejsca Opola w ogólnopolskich rankingach to tylko kwestia czasu. – W Opolu po prostu dobrze się żyje, a będzie jeszcze lepiej, ponieważ uruchomiliśmy pakiet inwestycji na miarę miast znacznie większych od siebie – uważa. I wylicza: – Trwa komunikacyjna rewolucja, budowane jest pierwsze w Opolu trzypoziomowe skrzyżowanie. Odzyskaliśmy zaniedbany plac przy dworcu PKS, gdzie powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe i kolejne kilkaset miejsc parkingowych. Nie do poznania zmieni się także plac przy obecnym dworcu głównym PKP. W bezpośrednim sąsiedztwie wyremontowanej hali widowiskowo- sportową Stegu Arena błyskawicznie powstaje Sportowe Centrum Opola, w realnych planach jest budowa nowego stadionu piłkarskiego. Powstają kolejne mieszkania. Na prawie 10 ha funkcjonuje już park 800-lecia Opola, gdzie posadzono tysiące drzew i krzewów oraz zawieszono budki dla ptaków, zbudowano ścieżki rowerowe i edukacyjne, oświetlenie, monitoring, wybieg dla psów oraz wiele innych atrakcji.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły