Ratusz zdecydował o losach malowidła z dworca PKS

Malowidło znalezione na ścianie jednego z budynków na placu dworca PKS zostanie zachowane. Przeprowadzone ekspertyzy potwierdziły, że jest to dzieło Władysława Początka, znanego opolskiego artysty plastyka.

Malowidło zostało odkryte podczas prac rozbiórkowych budynków tworzących pawilon przy dworcu. Znajduje się w pomieszczeniu byłej poczekalni, przez lata zakrywała je boazeria. Powstało na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, ma wymiary 1,3 metra wysokości na 5,2 metra szerokości. Na dekoracji, po jednej stronie, widnieją postaci w strojach wskazujących na czasy, kiedy podróżowano konno – artysta umieścił tam również dyliżans, po drugiej stronie przedstawiono osoby z kolejnej epoki, za którymi stoi autobus.

W związku ze znaleziskiem rozbiórka starych budynków została wstrzymana, a ratusz zlecił przygotowanie trzech niezależnych ekspertyz w zakresie analizy technicznej, konserwatorskiej i historycznej, a także pod kątem wartości dzieła i stanu zachowania. Rozważano różne możliwości utrwalenia malowidła. Ewentualny transfer dzieła byłby ryzykowny z uwagi na zły stan ściany, na której powstało oraz bardzo kosztowny. Stabilizacja wiązałaby się z dużymi nakładami finansowymi i byłaby czasochłonna, co mogłoby wydłużyć okres wstrzymania prac w rejonie budowy. Urząd Miasta zdecydował  zatem, że odnaleziony obraz zostanie zachowany poprzez stworzenie jego wiernej kopii.

– Zostanie wykonana dokładna, profesjonalna dokumentacja fotograficzna lub kalka z polichromii, a następnie malowidło zostanie odtworzone, najprawdopodobniej na ścianie nowego centrum przesiadkowego – tłumaczy rzecznik ratusza, Katarzyna Oborska Marciniak.

Przypomnijmy, że podobne malowidło zdobi poczekalnię funkcjonującego dworca PKP w Opolu.

W miejscu starego dworca PKS zostanie wybudowane nowoczesne centrum przesiadkowe Opole Główne z wielopoziomowym parkingiem na 350 miejsc. Przebudowany zostanie także układ komunikacyjny w tym rejonie. Wartość inwestycji to 64 mln zł.

Najnowsze artykuły