Reaguj, gdy widzisz kogoś narażonego na wychłodzenie!

Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej lub materialnej mogą potrzebować naszej pomocy. Z tego powodu policja apeluje, abyśmy nie byli obojętni, gdy widzimy osobę zagrożoną wychłodzeniem.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na ludzką krzywdę. Na wychłodzenie organizmu narażeni są szczególnie bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na zewnątrz. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Podjęta w porę interwencja i udzielona pomoc drugiemu człowiekowi może uratować jego życie.

Policjanci podczas patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i noclegu osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Takie osoby informowane są przez policjantów o możliwości przewiezienia do ośrodków, w których  mogą przenocować i zjeść ciepły posiłek – przyznaje rzecznik opolskiej komendy.

O miejscach, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem, możemy powiadomić Policję również korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę i zaznaczyć miejsce na mapie. Wskazana lokalizacja zostanie sprawdzone przez funkcjonariuszy. Pamiętajmy jednak, że takie zgłoszenie nie zastępuje połączenia alarmowego w przypadku konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy.

Policja apeluje jednak, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa w okresie pandemii. Powinniśmy bowiem zachowywać dystans od wychłodzonej osoby, a podczas wszelkich prób zbliżenia należy mieć założoną maseczkę i najlepiej ubrane rękawiczki jednorazowe. – Nie przechodźmy jednak obojętnie – czasami wystarczająca pomoc to telefon na numer alarmowy 112. Taki drobny gest może uratować komuś życie – dodaje rzecznik.