Samorząd Opola w krajowej czołówce

Opole zajęło drugie miejsce w prestiżowym Rankingu Samorządów “Rzeczpospolitej” 2020. Przed stolicą regionu znalazły się tylko Gliwice, a za nią Sopot.

To ogromny sukces Opola, które na drugą lokatę awansowało z piątej (2018 rok). Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej,  środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Przewodniczącym kapituły ustalającym jego zasady jest były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Stolica województwa zdobyła także drugie miejsce w obszarze „trwałość społeczna” wśród miast na prawach powiatu za Sopotem i przed Katowicami.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że priorytetem rozwojowym dla stolicy województwa jest dziś edukacja. – Nawet w trudnych covidowych czasach chcemy zapewnić młodemu pokoleniu najlepsze warunki do nauki. Wspieramy też rozwój opolskich uczelni i najmłodszego kierunku jakim jest medycyna, której można uczyć się na naszym uniwersytecie. Cały czas istotny pozostaje też rynek pracy. Nie chodzi tylko o bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, ale o takie istotne rzeczy, jak kształcenie zawodowe czy szeroka oferta opieki dla dzieci w żłobkach i przedszkolach, co aktywizuje zawodowo rodziców – tłumaczy.

Wśród osiągnięć trwającego roku włodarz miasta wymienia rewolucję w miejskiej komunikacji, na którą przeznaczono ponad 121 mln zł i która miała na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwo podróży mieszkańców. W jej ramach przebudowano zajezdnię autobusową oraz wdrożono system elektronicznej obsługi pasażerów (m.in. automaty biletowe, tablice dynamicznej informacji na przystankach, karty Opolka!). Miasto zakupiło 61 nowych autobusów, dzięki czemu dziś ma jeden z najmłodszych w Polsce taborów.

– Siłą miasta jest to, że stawiamy na różne dziedziny życia. I potwierdzają to wszelakie rankingi. Jesteśmy bowiem w czołówce zamożności samorządów, w realizacji projektów unijnych, pośród najbardziej przyjaznych miast dla ludzi młodych czy wreszcie po prostu „Miast przyjaznych ludziom”. A co do poprawy, to oczywiście zawsze coś można zrobić lepiej i więcej w inwestycjach drogowych, które w mieście leżącym nad drugą co wielkości rzeką w Polsce zawsze pozostają „języczkiem u wagi” – dodaje prezydent.

Najnowsze artykuły