Sukces Opola. W stolicy regionu najszybciej w kraju poprawia się dynamika urodzeń

Klimat dla rodziny w Opolu jest bardzo dobry. Miasto ma najwyższy w kraju wskaźnik dynamiki wzrostu urodzeń i jeden z najwyższych (zaraz po Gdańsku) współczynnik dzietności. Oznacza to, że w Opolu dzieci przybywa coraz szybciej. Procentuje m.in. polityka miasta nastawiona na działania prorodzinne.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że Opole ma najwyższy ze wszystkich stolic regionów współczynnik dynamiki wzrostu dzietności – i jest on na poziomie 0,62. Dla porównania w zestawieniu drugi jest Gdańsk ze współczynnikiem na poziomie 0,47, a trzeci Kraków ze współczynnikiem 0,44.

Nic – tylko się cieszyć – mówi prezydent Opola – Arkadiusz Wiśniewski. – Trudno też oprzeć się wrażeniu, ze wysoki współczynnik dzietności dla Opola to efekt naszych kompleksowych działań na rzecz rodziny. Tu ogromne znaczenie może mieć polityka żłobkowa. Jesteśmy liderem w zakresie wsparcia opieki żłobkowo-przedszkolnej i najbardziej „użłobkowionym miastem” w Polsce. Pokazują to twarde dane i ogólnopolskie rankingi’  –  dodaje prezydent

Opole to zwycięzca konkursu „Opolskie dla Rodziny” przeprowadzonego przez Zarząd Województwa Opolskiego (2018).  

W 2019 r., jak i w latach poprzednich Opole zajmowało pierwsze miejsce w zakresie odsetka dzieci objętych opieką w żłobkach wśród miast wojewódzkich. Stolica regionu prowadzi pięć żłobków samorządowych, stale w nie inwestuje. Rodzice dzieci uczęszczających do żłobków prywatnych liczyć mogą  z kolei na dotację celową z budżetu miasta (poprzez żłobki niepubliczne), co znacząco pomniejsza odpłatność za żłobek prywatny.

Sukces Opola polega nie tylko na najwyższej dynamice wzrostu urodzeń. Kolejnym ważnym i optymistycznym wskaźnikiem jest współczynnik dzietności. Opole w zestawieniu 16 miast wojewódzkich zajmuje 2 miejsce zaraz po Gdańsku. Wskaźnik dzietności par w stolicy regionu wynosi 1,59. Dla porównania pierwszy w zestawieniu Gdańsk może pochwalić się wskaźnikiem na poziomie 1,64. Miasta, które zamykają stawkę, to Bydgoszcz i Kielce, których wskaźnik dzietności ledwie przekracza 1,2.

Wzrost liczby urodzeń, to przede wszystkim efekt indywidualnych decyzji podejmowanych przez przyszłych rodziców. Jednak miasto Opole stara się ułatwić te decyzje, realizując szereg działań także w obszarze edukacji czy rynku pracy.  W 2013 r. Opole wchodziło z bezrobociem na poziomie 7-8%.  W 2019 r. odsetek osób bezrobotnych spadł do poziomu ok. 2,5%, czyli najniższego w historii.

W mieście z powodzeniem funkcjonuje także „Opolska Karta Rodziny” w ramach programu „Opolska Rodzina“. Program oferuje m.in. pakiet ulg i zniżek skierowanych m.in. do dzieci i młodzieży do 18. roku życia, które dzięki niemu na miejskie obiekty wchodzą za symboliczną złotówkę.

Dane GUS dotyczące urodzeń w Opolu to potwierdzenie słuszności prowadzonej dotąd przez nas dotąd polityki prorodzinnej.  W najbliższym czasie mamy zamiar wybudować od podstaw nowe  przedszkole. Powstanie w tej części miasta, która dynamicznie się rozwija. Chodzi o wsparcie rodzin w wychowaniu dzieci i w podejmowaniu kolejnych decyzji o posiadaniu potomstwa  – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Opola

Wśród miejskich nowych projektów, które mają na celu zwiększenie dzietności w Opolu jest wprowadzony w tym roku i finansowany przez miasto program in vitro – dla par, które dotąd bezskutecznie starały się o potomstwo. Kwota wsparcia dla każdej ze starających się o potomstwo par to 5 tyś. zł.

Najnowsze artykuły