Świetne wyniki szkół z Opola!

Publiczne LO nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu w kategorii liceów oraz Publiczne Technikum nr 3 w Opolu z Zespołu Szkół Ekonomicznych w kategorii techników okazały się najlepszymi w województwie w tegorocznym prestiżowym XXIII rankingu miesięcznika „Perspektywy”. Odpowiednio liceum zajęło w swojej kategorii 38. miejsce w Polsce, a technikum uplasowało się na 15. pozycji. W pierwszej setce liceów, na 66. miejscu znajdziemy także Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr II z Oddz. Dwujęz. im. Marii Konopnickiej.

– Ranking pokazuje ważny wycinek pracy szkoły zarówno jeśli chodzi o wspólnotę uczniów, jak i zaangażowanie nauczycieli. To co jest najszerzej oceniane w ranku liceów, to oczywiście wyniki matur nie tylko podstawowych, ale również rozszerzonych, czyli tych  na o wiele trudniejszym poziomie. Tych, które pozwalają podejmować poważne studia wybrane przez uczniów na całym świecie  – opowiada dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, Joanna Raźniewska. – W minionym roku najważniejsze były próby podejmowania normalności w zupełnie nienormalnym świecie pandemii. Chodzi o próby nawiązania relacji w wirtualnym świecie między uczniami i nauczycielami. Podtrzymanie tego, co jest klimatem szkoły. Mamy satysfakcję, ale nic nie jest za darmo i na ten sukces nie czekaliśmy z założonymi rękami – kończy.

Cieszą się także w Zespole Szkół Ekonomicznych.

– Istniejemy w tym rankingu od 2009 roku, gdy zaczęto brać pod uwagę szkoły techniczne. Rodzice i uczniowie w czasie rekrutacji zwracają na niego uwagę, bo jest znany w całej Polsce – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, Ewa Nowak-Kübler. – Nasze grono pedagogiczne nawet w czasie pandemii nie straciło pasji do nauczania, w dodatku mamy wspaniałą młodzież. Zdeterminowaną, pełną zaangażowania i pasji. Uczniowie lubią przebywać w naszej szkole. Stąd świetna atmosfera do pracy. Nasza placówka daje uczniom na przyszłość konkret. Mają zdany egzamin maturalny, który w ostatnim roku szkolnym zaliczyło ponad 96 procent. Uczniowie mogą potem kontynuować naukę na wyższych uczelniach, ale w międzyczasie są pełnowartościowymi pracownikami na trudnym rynku pracy. Bardzo często właśnie jednocześnie pracują i uczą się na wyższych uczelniach, a często jeszcze wracają do szkoły bo oferujemy różne kursy kwalifikacyjne dla dorosłych. Nasi uczniowie często kończą naszą szkołę z trzema tytułami technika. Żyjemy w czasach, że szalenie liczy się zawód, mobilność i umiejętność znalezienia się  w nowej sytuacji, a to właśnie daje szkoła zawodowa – dodaje.

Na drugim miejscu podium stanęły Publiczne Liceum nr 2 w Opolu i Technikum nr 5 z Zespołu Szkół Elektrycznych. Trzecie miejsca w województwie przypadły szkołom z Nysy i Prudnika.

– W tym prestiżowym rankingu znajdujemy dominujące szkoły, które niezależnie od metodologii, która przecież się zmienia, pozostają w czołówce. Aktualnie liczą się do tego zestawienia wyniki maturalne oraz sukcesy olimpijczyków. A przypomnę, że ze względu na pandemię olimpiady zakończyły się tym razem na poziomie finałów i nie wyłoniono laureatów. Kolejny więc rok okazuje się, że do Opola warto wybrać się po gruntowną edukację, która później tylko procentuje – mówi naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola, Aleksander Iszczuk.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

W rankingu liceów zwyciężyło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a techników również ze stolicy – Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1).

 

 

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły