Trwa akcja „Chroń siebie i innych”

To akcja profilaktyczna Urzędu Miasta, a władze Opola chcą dotrzeć do mieszkańców, uświadomić ich i tym samym ograniczyć rozwój pandemii.

Kampania informacyjna prowadzona będzie na terenie całego miasta, w internecie oraz mediach społecznościowych, a także na plakatach w przestrzeni miejskiej, placówkach oświatowych i miejskich jednostkach. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z drugą falą epidemii i podobnie jak w całym kraj, także w Opolu wzrasta liczba zakażonych i skierowanych na kwarantannę.

Koronawirus jest realnym zagrożeniem dla życia, siebie i innych dlatego musimy dbać o siebie i innych oraz przestrzegać trzech podstawowych zasad: dystansu, mycia rąk oraz zasłaniania ust i nosa.

– Liczba przypadków niestety rośnie, a postaci są różne od bezobjawowych do ciężkich niewydolności oddechowych i zapalenia płuc oraz powikłań innych układów.  Wirus Sars-Cov-2 wywołuje infekcję dróg oddechowych, a do zakażenia dochodzi tak samo jak przy grypie. Żeby się nie zarazić należy zatem chronić drogi oddechowe nosząc maseczki i zachowując dystans. Do zakażenia może dojść również drogą kontaktową, dlatego równie ważna jest systematyczna dezynfekcja rąk  – mówi Zofia Maj-Twardy, przewodnicząca Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski przypomina o tym, co dotychczas miasto zrobiło w walce z wirusem. Wydanych zostało około 8 milionów złotych, a z tych środków zakupiono między innymi analizatory do robienia testów, 10 tysięcy testów, około 200 tysięcy maseczek oraz dwa respiratory.

– Pandemia to żadna fikcja, tylko bardzo realne zagrożenie, które dotyczy nas wszystkich. Zakupiony do tej pory sprzęt i środki ochronne wykorzystujemy na własne potrzeby oraz dystrybuujemy wśród mieszkańców. Oprócz tego zakupujemy posiłki dla dzieci z domów dziecka oraz laptopy. Część z tych środków pochodzi z Unii Europejskiej. Apeluję do wszystkich o rozsądek, dbajmy o siebie!  – mówi Arkadiusz Wiśniewski.