Unijne wsparcie na budowę Centrum Integracyjno-Przedszkolnego

Marszałek województwa opolskiego przekazał 6 milionów złotych wsparcia unijnych dotacji na budowę Centrum Integracyjno-Przedszkolnego w Opolu. W sumie projekt ma kosztować ponad 8 milionów złotych, a w ofercie będą m.in. integracja społeczna, wspieranie rozwoju dzieci, jak i wsparcie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczo-opiekuńczych.

Jeszcze w tym roku przy ulicy Tarnopolskiej ruszy budowa pięciooddziałowego Centrum Integracyjno-Przedszkolnego. Za sklepem Castorama znajdzie się miejsce dla 125 dzieci wraz ze strefą terapeutyczno-integracyjną. Placówka ma być miejscem dla dzieci o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Obecnie dużym wyzwaniem staje się także żywienie dzieci ze stwierdzoną alergią pokarmową lub chorobą wymagającą stosowania indywidualnej diety zgodnie z zaleceniami lekarza. W Opolu coraz więcej dzieci ma stwierdzane alergie, dlatego istnieje duża potrzeba stworzenia takiego miejsca. Aktualnie zaledwie jedno przedszkole w Opolu jest w stanie zapewnić żywienie dla dzieci z tak postawionymi diagnozami żywieniowymi.

Do Opola przyjeżdża coraz więcej ludzi, szczególnie młodych – zaznacza prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. – W ostatnich latach taki obiekt nie powstał, więc dzieci trzeba było wozić często przez całe miasto. Zdecydowaliśmy się zlokalizować je właśnie na Malince ze względu na to, że jest tam dużo dzieci, a sama dzielnica w ostatnich latach bardzo szybko się rozwija – kontynuuje.

Centrum Integracyjno-Przedszkolne będzie miało 1110 metrów kwadratowych, na których znajdzie się pięć pomieszczeń dla pięciu grup, jedna duża sala do zajęć grupowych oraz gabinety logopedy, pedagoga, pokój nauczycielski, sekretariat, kuchnia i pomieszczenie administracyjne. –To kolejna inwestycja prorodzinna, bowiem jeszcze w tym roku ma powstać przychodnia przy Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym – zaznacza prezydent Opola.

Przetarg ma zostać ogłoszony już w lutym, a prace rozpocząć najwcześniej w kwietniu. Przedszkole planowo będzie gotowe we wrześniu 2022 roku.