Na Rynku trwają przygotowania do festiwalowej strefy widza

Podczas tegorocznego 57. KFPP na opolan w Rynku czekać będzie wiele atrakcji. Mieszkańcy, którzy nie będą mogli oglądać koncertów w amfiteatrze, w święcie polskiej piosenki uczestniczyć mogą w inny sposób. Ratusz apeluje o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wydarzeń okołofestiwalowych.

Zależy nam na tym, aby podczas festiwalu tym świętem żyło całe miasto, dlatego zapraszam na rynek, na spotkania z gwiazdami i koncerty – zaznacza Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Działo będzie się sporo, ale w związku z pandemią obowiązują obostrzenia. Wszystkie imprezy na opolskim Rynku będą bezpłatne, jednak liczba miejsc znajdujących się bezpośrednio przed sceną zostanie ograniczona ze względu na wymogi sanitarne. Podobne ograniczenia spotkamy podczas odsłaniania gwiazd w Alei. Należy pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.

W sercu miasta, jak co roku, stanęła scena, na której spotkać będzie można gwiazdy odwiedzające festiwalową kawiarenkę. – Tradycyjnie już zapraszamy na spotkania z artystami  – zapowiada Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W sobotę i niedzielę (5-6 września) kolejni artyści usiądą na kanapach i opowiedzą publiczności o swoich związkach z festiwalem i Opolem oraz o najbliższych planach muzycznych. Zamontowano telebim, na której mieszkańcy będą mogli oglądać transmisje koncertów odbywających się w Amfiteatrze Tysiąclecia. Towarzyszyć im będą konkursy z nagrodami.

W sobotę podczas jednego spotkania zostanie odsłoniętych 6 nowych gwiazd w Alei na Rynku: Jacka Lecha – wokalisty Czerwono-Czarnych, Mieczysława Fogga, Jarosława Kukulskiego, Anny Jurksztowicz, Izabeli Trojanowskiej i Rafała Bryndala. – Zależy nam na tym, aby w ten sposób docenić najwybitniejszych twórców związanych z opolskim festiwalem i polską muzyką rozrywką.  Nie zapominamy również o autorach tekstów piosenek, które stały się przebojami – dodaje Paweł Stauffer z Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki.

Opolska Rewia Gwiazd to nowy projekt przygotowany wspólnie z Telewizją Polską. W sobotni wieczór na Rynku wystąpią na żywo: Kombi, Halina Frąckowiak, Czerwone Gitary, Trubadurzy, K.A.S.A., Andrzej Rosiewicz, Patrycja Runo i Marlena Drozdowska. Gospodarzem koncertu będzie Ryszard Makowski, a całość zostanie wyemitowana na żywo w TVP1.

Ważną postacią tegorocznego Festiwalu będzie Anna Jantar z uwagi na przypadającą w tym roku rocznicę urodzin i śmierci artystki. Na opolskim Rynku również nie zabraknie jej twórczości, dzięki specjalnemu koncertowi Joanny Smajdor, finalistki The Voice of Poland. Artystka zaśpiewa najbardziej znane i lubiane utwory Anny Jantar. Dziś na ścianie kamienicy przy ul. Rzemieślniczej odsłonięto mural z wizerunkiem piosenkarki.

Dodatkową atrakcją na Rynku, zrealizowaną we współpracy z ECO S.A., będzie muzyczna instalacja „Przebojowe Opole“. Na specjalnie zaprojektowanej ściance, oprócz pamiątkowego zdjęcia, będzie można bawić się w rytm festiwalowych przebojów.