W Opolu powstaje nowoczesne centrum badań

Wmurowano kamień węgielny pod nowy obiekt Uniwersytetu Opolskiego. Będzie to Międzynarodowe Centrum Badań i Rozwoju na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Powstanie centrum to szansa na realizację innowacyjnych projektów w regionie, a także na rozwój nie tylko dla opolskiej nauki, ale także dla rolników i przetwórstwa rolno-spożywczego. Infrastruktura służąca działalności gospodarczej zostanie zlokalizowana w Prószkowie na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej, a w Opolu na terenie kampusu UO, będzie mieściło się zaplecze naukowe. Projekt obejmuje powstanie bazy badawczo-rozwojowej, w tym budowę nowych laboratoriów, przebudowę istniejących oraz wyposażenie obiektów w stanowiska i aparaturę naukowo-badawczą, meble laboratoryjne, maszyny i narzędzia uprawowe oraz sieć i sprzęt informatyczny z oprogramowaniem. Cały projekt wart jest 43 miliony zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 30 milionów zł.

Jednym z podstawowych celów projektu jest utworzenie wiodącego europejskiego ośrodka naukowego w zakresie badań na rzecz rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Powstanie unikalna jednostka multidyscyplinarna na bazie kadry Uniwersytetu Opolskiego, która będzie jednocześnie kształciła studentów, którzy będą się zajmować technologią żywienia. Powstały ośrodek naukowy będzie częściowo prowadził działalność komercyjną w zakresie badań przemysłowych i prac rozwojowych. Zakłada się, że 30% infrastruktury badawczo-rozwojowej będzie służyło działalności komercyjnej.

W naszym mieście przy ul. Oleskiej realizowana będzie część naukowo-badawcza projektu. W ramach tej inwestycji zostanie wybudowany nowy trzykondygnacyjny budynek o powierzchni około 3000 m2 oraz wyremontowany zostanie dotychczas istniejący, w którym swoje badania prowadzą pracownicy Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO. Łączna powierzchnia budynków przeznaczona na badania naukowe będzie wynosiła 2380 m2. Poza tym planowane jest wyposażenie laboratoriów badawczych, będących zapleczem prac naukowców.

Fot. wizualizacja Uniwersytet Opolski

Najnowsze artykuły