W Opolu powstała nowa sekcja

Wraz z początkiem czerwca na Politechnice Opolskiej ruszyła sekcja boccie. Jest to kolejny efekt współpracy pomiędzy uczelnią, a Polskim Komitetem Paraolimpijskim.

Jest to sport wzorowany na włoskiej grze w bule. Pierwszy raz rozgrywki miały miejsce na światowych igrzyskach niepełnosprawnych w Nowym Jorku w roku 1984. Stałą dyscypliną paraolimpijską stały się od czasu olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. Obok goalballa i dyscyplin uprawianych na wózkach jest dyscypliną paraolimpijską niemającą swojego odpowiednika w programie olimpijskim.

Projekt “Bądź Aktywny 2020” jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Zajęcia są prowadzone na terenie całego kraju w 60 sekcjach w tym 30 pływackich i 30 sportowych ukierunkowanych na różne dyscypliny, np. boccia, goalball, lekka atletyka, łucznictwo, szermierka na wózkach, tenis stołowy, race running i narciarstwo.

Projekt dedykowany jest osobom z niepełnosprawnościami, które poprzez sport chcą zwiększyć swoją aktywność i samodzielność w codziennym życiu lub podnieść poziom sportowy. Zajęcia w sekcjach są wstępem do przygody ze sportem zarówno w aspekcie rekreacyjnym, jak i wyczynowym. Skorzysta z nich 600 uczestników z całej Polski.

W działaniach rekrutacyjnych skupiamy się głównie na osobach z niepełnosprawnościami narządu ruchu i wzroku, a także z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, gdyż działalność na rzecz osób z tymi grupami schorzeń jest jednym z podstawowych celów naszej organizacji – podkreśla Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. – Liczymy na to, że do sportu trafią nowi ludzie, bardzo zależy nam na upowszechnianiu przekonania, że sport naprawdę jest dla każdego. Nie każdy zostaje mistrzem paraolimpijskim, ale każdy może być aktywny fizycznie – dodaje.

Wcześniej na Politechnice Opolskiej powstała już sekcja siatkówki na siedząco.

Fot. Materiały prasowe Politechniki Opolskiej

Najnowsze artykuły