World Press Foto tylko w Opolu

Od 20 lutego do 21 marca codziennie w godzinach 12.00-22.00 w Galerii Sztuki Współczesnej będzie można oglądać wystawę World Press Foto. To jedyny pokaz na terenie Polski.

World Press Photo jest wydarzeniem, które cieszy się od lat niesłabnącym zainteresowaniem opolskiej publiczności. Pandemia spowodowała, że najlepsze zdjęcia reportażowe obejrzymy tym razem nieco później, gdy z pierwotnie wystawa miała odbyć się w grudniu 2020 roku. Choć z perypetiami, będzie to jednak wydarzenie wyjątkowe i jedyne w Polsce. Wystawa będzie prezentować wyniki 63. edycji konkursu, w którym nagradzani są profesjonalni fotografowie i ich najlepsze zdjęcia wykonane w minionym roku – w kategorii zdjęć pojedynczych lub fotoreporterzy.

W tym roku, w konkursie wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali 73996 zdjęć. Zdjęciem roku jury World Press Photo uznało fotografię wykonaną przez Yasuyoshi Chiba z Japonii dla Agencji France Press. Przedstawia ono młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.

W gronie tegorocznych laureatów jest także Polak. Tomasz Kaczor za zdjęcie wykonane dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Fotografia przedstawia Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu z katatonicznego stanu, będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji, siedzącą na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

Chętni do obejrzenia wystawy  będą wpuszczani pojedynczo, obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu. Jeśli wewnątrz galerii będzie już 25 osób, kolejne będą mogły wejść dopiero, gdy ktoś wyjdzie. Jeżeli chodzi o grupy zorganizowane należy się umawiać na konkretną godzinę, aby zarezerwować termin zwiedzania.

Wystawa jest biletowana, a oto ceny wejściówek: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy), 50 zł (rodzinny – 5 osób). Wstęp na wystawę z kartą „Opolska Rodzina” oraz „Opolski Senior” za złotówkę.