Wybitnie uzdolnieni uczniowie szkół artystycznych mają stypendia prezydenta

Jedenastu wybitnie uzdolnionych uczniów opolskich szkół artystycznych otrzymało stypendium Prezydenta Miasta Opola.

To coroczne wsparcie dla najzdolniejszej artystycznie młodzieży, ma w tych niepewnych czasach szczególny wymiar: jest sygnałem, że pomimo wszelkich trudności, obaw, lęków, warto pracować wytrwale, szukać dobrych rozwiązań i rozwijać swoje talenty.

Stypendystami prezydenta Opola zostało w tym roku pięć uczennic Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu: Dagmara Daleka, Zofia Lichtenberg-Kokoszka, Paulina Mucha, Maria Prochorec i Jagoda Szarek (na zdjęciu) oraz sześciu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Opolu: Rafał Balcarek, Bartosz Frydel, Michał Maleska, Miriam Powrósło, Yevheniia Slipko i Antoni Werner.

– To ambitni, pracowici i bardzo uzdolnieni młodzi ludzie. Mogą poszczycić się wysoką średnią ocen z przedmiotów artystyczno – zawodowych oraz udziałem w krajowych lub międzynarodowych konkursach, wernisażach czy warsztatach. Przede wszystkim jednak liczą się ich umiejętności, wrażliwość na otaczający świat i kreatywność w poszukiwaniu własnej drogi, ale także bardzo ciężka praca – zgodnie podkreślają ich nauczyciele. To właśnie oni na co dzień zapalają ich do pracy twórczej, nadają tempo ich rozwojowi i kształcą od kilku lat ich artystyczny czy muzyczny warsztat.

Nagrody, wyróżnienia czy otrzymane stypendium nie byłyby również możliwe bez pomocy rodziców młodych ludzi i ich wieloletniego poświęcenia. Dlatego przyznane stypendium ma stanowić dla nich wsparcie przy podejmowaniu istotnych decyzji o dalszym kształceniu dziecka. – Te pieniądze traktujemy jako pewnego rodzaju inwestycję w przyszłość. Syn chciałby studiować w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaoszczędzone pieniądze ze stypendium pomogą mu utrzymać się na studiach – tłumaczy mama jednego z uhonorowanych uczniów Szkoły Muzycznej.

Stypendium Prezydenta Opola to nie tylko dowód uznania dla wysiłków młodych ludzi, ale przede wszystkim wsparcie w dalszym rozwijaniu ich talentów. Ma ułatwić laureatowi start w artystyczne życie oraz być aspiracją do kolejnych osiągnięć. Tegoroczni stypendyści już wiedzą, na co je przeznaczą. – Część pieniędzy przekażę na zakup krzesła do fortepianu oraz opłacenie strojenia instrumentu. Za resztę kupię materiały nutowe i opłacę udział w kursie muzycznym – planuje Rafał Balcarek.

Zakup sztalug, farb czy nowego instrumentu muzycznego, opłacenie udziału w warsztatach, wyjazd na zagraniczny konkurs talentów to tylko niektóre z pomysłów opolskich uczniów na „zagospodarowanie” przyznanego wsparcia.

– Otrzymane od prezydenta wsparcie otwiera mi wiele możliwości do spełnienia marzeń i realizacji obranych przeze mnie celów. Dzięki stypendium mogę rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać horyzonty i wnikliwiej doświadczać sztuki, wkraczając w jej świat. Otrzymana pomóc daje mi wiele szans doskonalenia się, za co serdecznie dziękuję – podsumowuje Dagmara Daleka z opolskiego „Plastyczniaka”.

Stypendium przyznawane jest od 1991 r. i do tej pory otrzymało je blisko 200 uczniów. Rokrocznie laureaci otrzymywali stypendium z rąk prezydenta Opola w ramach uroczystości, na której prezentowane były sylwetki i osiągnięcia poszczególnych laureatów. W tym roku, ze względu na panującą pandemię i wynikające z niej obostrzenia, takie wydarzenie nie mogło mieć miejsca.

Na zdjęciu stypendystki z opolskiego “Plastyczniaka”.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły