Zapisy od dzisiaj, szczepienia od piątku

Od dzisiaj nauczyciele mogą zapisywać się na szczepienia przeciwko SARS-COV-2.

W tym celu należy zgłosić się do dyrektora swojej szkoły, a ten – korzystając z Systemu Informacji Oświatowej – zarejestruje nauczyciela do szczepieni i poinformuje go o miejscu i terminie. Nauczyciel, zatrudniony w kilku szkołach lub placówkach ma zgłosić chęć do szczepienia w jednej, wybranej przez siebie. Szczepienia ruszą w najbliższy piątek (12 lutego). Szczegóły ustalają dyrektorzy szkół z przedstawicielem szpitala i to szpitale poinformują nauczycieli o odpowiednim terminie.

W pierwszej kolejności ze szczepień będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy pracują w systemie stacjonarnym. Mowa o nauczycielach przedszkoli, klas 1-3 podstawówek, szkół i placówek specjalnych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu, osób zatrudnionych jako pomoc nauczyciela i wychowawcy, pedagogów z poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W kolejnym etapie do tej grupy dołączą nauczyciele uczący w pozostałych klasach. Pozostali pracownicy szkół, na przykład woźni i obsługa kuchni, będą szczepieni w dalszej kolejności.

Szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego. Jadąc na szczepienie, w wyznaczonym dla niego terminie, nauczyciel musi wziąć ze sobą dowód tożsamości oraz długopis. W punkcie szczepień będzie poproszony o wypełnienie krótkiej ankiety.

Na razie szczepieni będą nauczyciele do 60. roku życia – preparatem AstraZeneca. Do końca lutego Polska ma dostać około miliona sztuk.

Także dzisiaj dla opolskich nauczycieli rozpoczęła się bezpłatna druga tura badań przesiewowych na koronawirusa. Na początek bezpłatne wymazy pobierane są od nauczycieli, którzy uczą w klasach I-III i w szkołach specjalnych, natomiast od 15 lutego badaniu będą poddani nauczyciele z przedszkoli.