Zapraszamy do miejskich instytucji kulturalnych

Po okresie zawieszenia działalności mieszkańcy Opola znów mogą odwiedzać muzea, teatry, galerie i biblioteki. Zapraszamy do kulturalnego Opola.

Aktorzy Teatru Kochanowskiego po długiej przerwie wracają na scenę i czekają na publiczność. Na początek w dniach 20-21 lutego będzie można zobaczyć „Miejskie ziółka”, a na początku marca premierę „Króla Leara”.  Teatr nadal dysponujemy jedynie sceną Modelatornia, na której wznowiono próby do „Amatora 2020” w reżyserii Norberta Rakowskiego i próby do spektaklu rezydencyjnego „Jeszcze się nie stało” w reżyserii Moniki Popiel. Obydwa przedsięwzięcia to koprodukcje między naszym teatrem, a Teatrem Śląskim w Katowicach i warszawskim Festiwalem Nowe Epifanie. Efekty tej współpracy jeszcze w lutym. Na 26 marca zaplanowano z kolei premierę „Testosteron” w reżyserii Roberta Talarczyka.

Swoje podwoje otworzyła też Galeria Sztuki Współczesnej. Już 20 lutego startuje wystawa World Press Foto i będzie to jedyna ekspozycja najlepszych światowych zdjęć 2019 roku w Polsce. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez 30 dni do niedzieli 21 marca, codziennie w godzinach 12-22. Bilety w cenie: 10 zł ulgowy, 15 zł normalny, 50 zł rodzinny (dla 5 osób). Poza tym od 12 lutego zwiedzający zobaczą wystawę Kai Redkie zatytuowaną „Ciało krystaliczne”. Prace artystki badają strukturę i nieskończoną różnorodność ciał stałych o budowie krystalicznej. Trwają też internetowe projekty: „Historia Galerii w Opolu”, „Rozmowy w czasie pandemii”, „Zrób to w domu” oraz praktyczne kursy online.

Od 1 lutego 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu i jej filie są ponownie otwarte dla czytelników. Trwają też działania online. Na 23 lutego zaplanowane jest spotkanie online z poetą i eseistą Tomaszem Różyckim pn. „Próba ognia. Błędna kartografia Europy”. Z kolei 11 marca gościem będzie podróżnik, fotograf i reporter Patryk Szymański, który opowie o Fukushimie 10 lat po katastrofie.

W Muzeum Śląska Opolskiego można zwiedzać oczywiście wystawy stałe (Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny; Opole – gród, miasto stolica regionu; Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku; Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana; Ceramika górnośląska; W kręgu farmacji). Poza tym dostępna jest kolekcja szkła oraz dzieła wykonane ze śląskiej koronki klockowej i śląskiej koronki igiełkowej. W soboty odbywają się z kolei warsztaty twórcze „Dawne zawody w Opolu”, „Z miłości do szkła”,  „Fałszerze sztuki” i „Malowanie na szkle”. Kamienica czynszowa otwarta jest w trzech blokach (godz. 11, 13, 15) po uprzednim zgłoszeniu.

Działa też Muzeum Polskiej Piosenki i otwarte są tereny spacerowe Muzeum Wsi Opolskiej.

Wszystkie instytucje kulturalne wpuszczają określoną liczbę osób, stosownie do swojej powierzchni. Trzeba oczywiście dezynfekować ręce, trzymać dystans do innych i zasłaniać nos i usta. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w małych grupach i nie można dotykać eksponatów, gablot, a nawet ekranów dotykowych na urządzeniach multimedialnych.