10 pomysłów na majówkę w Opolu i okolicach

W Opolu spędzicie ciekawie czas i odkryjecie wyjątkowe atrakcje. Oto kilka wskazówek, co powinniście zobaczyć i czego doświadczyć podczas majowego weekendu.

1. Zrób selfie z opolskim lwami
Nie bez przyczyny National Geographic wpisało opolskie zoo na listę 10 najlepszych polskich ogrodów zoologicznych. To fauna i flora całego świata w pigułce oraz ekscytująca wycieczka przez wszystkie kontynenty. Zagospodarowanie ogrodu sprawia, że mamy wrażenie poruszania się po naturalnym środowisku zwierząt w nim mieszkających. Są też place zabaw wśród bujnej zieleni, miejsca piknikowe i punkty gastronomiczne. Najnowszą atrakcją są lwy angolskie i tygrysy syberyjskie. Jeden z największych i najnowocześniejszych w Europie wybiegów dla wielkich kotów dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.

2. Nagraj piosenkę w Muzeum Polskiej Piosenki
Muzeum mieści się we wnętrzu legendarnego Amfiteatru Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki.  Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Nie mogło zabraknąć w nim oryginalnych rekwizytów i kostiumów gwiazd z opolskich festiwali. Hitem są też budki, w których każdy może nagrać swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.

3. Usiądź na tronie w Zamku Górny
Zamek Górny znajdował się w obrębie murów obronnych średniowiecznego Opola i był usytuowany nieopodal Bramy Gosławickiej. Ta jedna z najbardziej tajemniczych budowli powstała w latach 1382–1387 za sprawą księcia Władysława II Opolczyka. Pozostałością Zamku Górnego jest dziś gotycka wieża zamkowa. Dzięki nowym eksponatom, obiekt stał się jeszcze bardziej atrakcyjny, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Wielkim powodzeniem cieszy się drewniany tron, dzięki któremu poczujecie się po królewsku. Można przymierzyć także koronę i okryć się gronostajami.

4. Wysłuchaj hejnału na opolskim Rynku
Kameralny, otoczony stylowymi, pięknie odnowionymi kamieniczkami opolski Rynek to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Klimat tworzą tu pastelowe odcienie elewacji i subtelne zdobienia zabytkowych budynków, w których mieszczą się m.in. liczne butiki, restauracje i kawiarenki.  Sercem tego miejsca jest Ratusz we włoskim stylu – nieco mniejsza kopia ratusza florenckiego – pałacu Vecchio. Z wieży ratuszowej codziennie o godzinie 12.00 wygrywany jest hejnał skomponowany w 1952 roku. Stał się on inspiracją do powstania festiwalowego sygnału, który od 60 lat wita publiczność zgromadzoną w amfiteatrze i przed telewizorami.

5. Stań oko w oko z największym dinozaurem na świecie
Jurapark w Krasiejowie to największy park dinozaurów w Europie. To także jedyne muzeum na świecie(!), które stoi nad czynnym stanowiskiem  paleontologicznym.  Znajdziecie tu, m.in.: 300-metrowy Tunel Czasu, multimedialny Park Nauki i Ewolucji Człowieka, Pawilon Paleontologiczny ze skamieniałościami sprzed 230 mln lat czy prehistoryczne Oceanarium. Spacerując po parku (trasa po wyrobisku liczy 1500 m) zobaczycie ponad 200 modeli dinozaurów w skali 1:1, w tym 60-metrowego amficeliasa – największego znanego dinozaura jaki żył na naszej planecie. Krasiejów położony jest jedynie 20 kilometrów od granic Opola.

6. Porozmawiaj z Agnieszką Osiecką i Wojciechem Młynarskim na Wzgórzu Uniwersyteckim
Wzgórze Uniwersyteckie, nazywane także opolskim Akropolem, jest najwyższym wzniesieniem w obrębie starego miasta (165 m n.p.m.). Do dziś na wzgórzu stoi gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i świętego Wojciecha. W jego wschodniej części znajduje się zakątek nazywany Skwerem Artystów, w którym ustawiono współczesne rzeźby twórców związanych z Opolem i opolskim festiwalem. Spotkacie tam między innymi Czesława Niemena, Marka Grechutę, Kabaret Starszych Panów oraz Jerzego Grotowskiego. Na ławeczce obok siebie przysiedli także Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski, którzy po zeskanowaniu kodu QR, zadzwonią do was i opowiedzą o swojej przyjaźni i historii opolskich festiwali.

7. Policz wieże i wieżyczki Pałacu w Mosznej
Zamek w Mosznej to bajeczna rezydencja, znajdująca się ok. 30 km od Opola. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na Opolszczyźnie. Do tego otacza ją sporych rozmiarów park, w którym odnajdziecie trzystuletnie okazy dębów oraz azalie i ponad stuletnie różaneczniki. Historyczne komnaty zamkowe dostępne są dla zwiedzających przez cały rok, a park pałacowy najpiękniej wygląda wiosną i latem. Zabytkowa budowla posiada aż 365 pomieszczeń oraz 99 wież i wieżyczek

8. Zjedz naleśnika w kultowej Grabówce
Tutaj historia splata się z dniem dzisiejszym a kulinarne, przyjemności ze sztuką. Naleśnikarnia znajduje się w Opolu przy Zielonym Moście zwanym Groszowym. Ponad sto lat temu budynek Grabówki był nazywany Domkiem Szwajcarskim. Od prawie trzydziestu lat Grabówka słynie ze wspaniałych naleśników francuskich, którymi delektuje się już drugie i trzecie pokolenie amatorów francuskich crepes, przyrządzonych według stałej receptury. Stąd też rozciąga się piękny widok na Młynówkę i plac Wolności.

9. Znajdź swojego ulubionego artystę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki
Alei Gwiazd Polskiej Piosenki to jedna z największych muzycznych atrakcji Opola. Z roku na rok przybywa w niej kolejnych, odlanych w brązie gwiazd z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. Dziś liczy ich już ponad sześćdziesiąt. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Kora, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Krystyna Prońko, Jerzy Stuhr oraz zespoły Lady Pank, TSA, Dżem, czy Zakopower. Ich odsłonięcia są rokrocznie jednym z najbardziej medialnych i najbardziej lubianych przez mieszkańców wydarzeń okołofestiwalowych. A czy Wy również znajdziecie tu swojego idola?

10. Przejedź rowerem wzdłuż opolskiej Młynówki na wyspę Bolko
Zwieńczeniem pobytu w Opolu będzie przejażdżka rowerem wzdłuż Opolskiej Wenecji rozciągniętej nad pięknym Kanałem Młynówka. Malownicze kamieniczki, odbijające się w lustrze wody, tworzą bajkowy widok. Kilka lat temu wzdłuż brzegów Młynówki zaaranżowano piękne bulwary. Mają one ponad kilometr długości i prowadzą wzdłuż zabudowań starego miasta aż do Wyspy Bolko – enklawy spokoju, pięknej przyrody, ale także miejscu aktywnego wypoczynku. Bulwary i wyspa najpiękniej prezentują się wiosną.

Więcej o atrakcjach Opola dowiecie się tutaj: www.opole.pl/dla-turysty/atrakcje

 

Najnowsze artykuły