14. Festiwal Fotografii, czyli nie/codzienność [ZDJĘCIA]

Czternasta edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii to 20 wystaw, 9 spotkań autorskich i liczne warsztaty. A wszystko w plenerze i w wielu instytucjach, które udostępniły swoje przestrzenie, by po raz kolejny pokazać piękne kadry. Festiwal rozpocznie się 13 września i potrwa aż do 6 grudnia. Szczegóły poznaliśmy na dzisiejszej konferencji prasowej w opolskim Ratuszu.

Tegoroczna edycja Opolskiego Festiwalu Fotografii przyjęła motyw przewodni o nazwie nie/codzienność. Fotografia ma zdolność przenoszenia nas w świat autentycznych chwil, które zwykle umykają naszej uwadze. Prezentowane wystawy są prawdziwymi opowieściami o życiu codziennym, które w swoim realizmie odsłaniają coś nieoczekiwanego. To zaproszenie do spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat obiektywu, który wydobywa z codzienności to, co zazwyczaj niewidoczne. Oto kilka wybranych wydarzeń tegorocznego festiwalu.

Artysta z Przekroju

Wojciech Plewiński przez kilka dekad był związany z krakowskim „Przekrojem” i najważniejszymi polskimi teatrami. Nie ograniczał się do zleconych tematów i jak sam mówi, „robił więcej niż potrzeba”. Ma na koncie imponującą liczbę zdjęć okładkowych w „Przekroju” (ponad 500) i jeszcze więcej fotografii teatralnych (ponad 800 sfotografowanych spektakli). Wartość twórczości fotografa można zobaczyć przede wszystkim na zdjęciach reportażowych i w cyklach, które ukazują go jako przenikliwego obserwatora otaczającego świata.

Rodziny Romskie z Górnego Śląska

Arkadiusz Gola to fotograf, kurator wystaw, absolwent i obecnie wykładowca w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach muzeów w Polsce i za granicą. Wystawa przedstawia rodziny Romskie z Górnego Śląska – to całościowe, pełne portrety, w których człowiek zintegrowany jest z otoczeniem, przedmiotami wokół, krajobrazem, mieszkaniem, innymi ludźmi.

Budownictwo masowe

„Domy z betonu” to wciąż powiększające się fotograficzne archiwum dokumentujące przykłady budownictwa masowego w Polsce z lat 1960–1990. Fotografowane są wyłącznie obiekty, które znajdują się w oryginalnym, niezmodernizowanym stanie. Fotografie te mają za zadanie zachować na nośniku wizualnym autentyczny obraz tego dziedzictwa architektonicznego. Mają one także prowokować pytania, dotyczące naszej percepcji estetycznej oraz akceptacji kontrowersyjnych form budownictwa.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy

Wojciech Wilczyk jako fotoreporterka pracująca z białostockim oddziałem Gazety Wyborczej fotografuje kryzys na polsko-białoruskiej granicy od samego początku. W tym czasie wzięła udział w ponad 20 interwencjach. To nie są niewinne obrazy. Ujawniają. Fotografie opowiadają mocniej niż słowa. Dlatego każde z nich zostało opatrzone caption – opisem, jaki zwykle towarzyszy zdjęciom reporterskim. Żeby niczego się nie domyślać, a dostrzec fakty. Fotografie A. Sadowskiej dokumentujące kryzys na granicy zostały pokazane w parlamencie Europejskim w Brukseli pt. „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”.

Totografie murali o tematyce patriotycznej

Wojciech Wilczyk, poeta, fotograf, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Wystawa ukazuje fotografie murali o tematyce patriotycznej, które autor przez przypadek odnalazł w internecie. „Oglądając wyświetlone przez wyszukiwarkę grafy, szybko zorientowałem się, że pochodzą one z całego kraju, że upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznej partyzantki aktywnych po zakończeniu II wojny światowej pojawiają się na terenach niekoniecznie związanych z ich działalnością, że kult powstania warszawskiego żywy jest także w takich miastach, jak Kętrzyn, Międzyrzecz, Strzegom lub Świdnica. Uświadomiwszy sobie skalę tego fenomenu, postanowiłem go systematycznie fotografować.”

Ciemny, czarny i smolisty, jak te fotografie…

KRON został założony w 1976 roku przez Mieczysława Wielomskiego w Tychach. Wielomski znalazł dla klubu nazwę krótką i wymowną: kron to szkło techniczne charakteryzujące się dużą przejrzystością, stosowane w mikroskopach, lornetkach, aparatach fotograficznych. Członkowie KRONU na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dokumentowali Śląsk – kolonie robotnicze i familoki, często tuż przed wyburzeniem, fotografowali hałdy i tereny przemysłowe na terenie Górnego Śląska, ale też ludzi w tym krajobrazie. Mawiali, że Śląsk był ciemny, czarny, smolisty i takie też były ich fotografie.

14. Opolski Festiwal Fotografii – program na inauguracyjny weekend:

13.09.2024 PIĄTEK

17:30 Wernisaż:

– „Droga do nieba” Kacper Nowak

– Fujifilm Moment Street Photo Awards 2023

– Wystawa książek fotograficznych przygotowana przez Waldemara Śliwczyńskiego

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

18:00 Wernisaż

– „Ujawnienie / Exposure” Agnieszka Sadowska

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, ul. Minorytów 3

18:30 Spotkania

– Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik

– Agnieszka Sadowska

Prowadzenie: Joanna Kinowska

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

 

14.09.2024 SOBOTA

12:00 Spotkania

– Waldemar Śliwczyński, oprowadzanie kuratorskie.

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

13:00 Spotkania

– Tomasz Lewandowski

– Wojciech Wilczyk

– Michał Łuczak

– Wojciech Plewiński

– Arkadiusz Gola

Prowadzenie: Agnieszka Zieńtarska

Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

17:30 Wernisaż

– „Jagoda” Roman Hlawacz

Galeria ZPAP „Pierwsze Piętro”, ul. Krakowska 1

18:30 Wernisaże

– „Pozowane, podpatrzone. Fotografie Wojciecha Plewińskiego” Wojciech Plewiński,

– Tyski Klub Fotograficzny KRON

Michał Cała, Tadeusz Kluba, Krzysztof Pilecki, Henryk Rączkowski, Mieczysław Wielomski, Zbigniew Zalewski,

– „Inny nie obcy” Arkadiusz Gola

– „Słownik polsko-polski” Wojciech Wilczyk

– „Domy z betonu” Tomasz Lewandowski,

– „Karol lizał zdjęcia” Joanna Figarska – laureatka konkursu „Pokaż się”

Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7

20:00 Wernisaż

„Czarna skrzynka”- Krzysztof Szpryngiel

Aneks, Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12

 

15.09.2024 NIEDZIELA

16:00 Film,

– Projekcja filmu “Przynoszę Ci dzikość”

oraz spotkanie z twórcami filmu: Dyba Lach, Adam Lach

Kino Meduza, ul. Oleska 45

Szczegółowy program na stronie www.offoto.pl

 

 

1 NAGRODA. Bert De Busschere.

Fot. Arkadiusz Gola.

Fot. Arkadiusz Gola.

KRON.

Fot. Lewandowski, Jelenia Góra.

Fot. Roman Hlawacz.

 

Fot. Agnieszka Sadowska/ Agencja Wyborcza.pl

Fot. Wojciech Plewiński.

Fot. Wojciech Plewiński.

Fot. Wojciech Wilczyk.

Fot. Wojciech Wilczyk.

Najnowsze artykuły