30 lat samorządności: Mamy z czego być dumni

Mija trzydzieści lat od pierwszych wyborów samorządowych w Polsce, które były zarazem pierwszymi w pełni demokratycznymi wyborami po 1989 roku. Przez ten czas Opole pozytywnie się zmieniło. Powstało szereg inwestycji miejskich, dużych i mniejszych projektów, które w sposób zdecydowany odmieniły oblicze naszego miasta. Zmieniliśmy się również my, jego mieszkańcy. Przypominamy największe sukcesy jakie odniosło Opole w ostatnich trzech dekadach. Tekst ukazał się w najnowszym wydaniu magazynu “Opole i kropka”.

Otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki

Nowoczesna i w pełni multimedialna wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki została oficjalnie otwarta w sierpniu 2016 roku. Ekspozycja muzeum znajdująca się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy słynnych opolskich festiwali znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, które można wirtualnie przymierzyć. Hitem są też budki do nagrywania piosenek, w których każdy może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę. A dla bardziej zaawansowanych otwarto profesjonalne studio nagrań. Muzeum Polskiej Piosenki to także centrum kulturalne, w którym odbywają się spotkania z artystami, koncerty, lekcje muzealne oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Rewitalizacja Amfiteatru Tysiąclecia

Legendarny opolski Amfiteatr Tysiąclecia, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej (KFPP) został gruntownie prze-budowany w 2011 roku. Ta wyjątkowa scena wykreowała dziesiątki artystów i setki przebojów. To na niej, w rytm najbardziej znanych polskich piosenek, rokrocznie od ponad pół wieku, z przytupem zaczyna się lato. Zarządcą muzycznej wizytówki Opola jest Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (NCPP) – miejsce, w którym koncerty odbywają się przez cały rok. W Sali Kameralnej wyposażonej w najnowocześniejsze środki techniczne, których nie powstydziłyby się największe sale koncertowe i kluby muzyczne na świecie, organizowane są koncerty najważniejszych polskich zespołów i wykonawców. Tym samym, przez cały rok Narodowe Centrum Polskiej Piosenki tętni życiem w rytm największych przebojów polskiej sceny muzycznej.

Odbudowa Opola po powodzi

Gdy Opole zalała wielka woda w 1997 roku, mieszkańcy wykazali się ogromną solidarnością, wspierając się nawzajem. Popowodziowe zniszczenia usuwano przez wiele lat, budynki osuszono i wyremontowano. Dzięki determinacji władz Opola oraz województwa udało się na dużą skalę i w krótkim czasie przeprowadzić z powodzeniem wiele inwestycji przeciwpowodziowych, w tym budowę nowego kanału Ulgi. Pięknie odbudowano również opolskie ZOO, które stało się największą atrakcją turystyczną miasta przyciągającą rocznie ponad 270 tysięcy ludzi. O katastrofalnych chwilach z 1997 roku przypomina dziś pomnikowa, zamyślona Dama Pasieczna, która w jednej dłoni trzyma ażurową, elegancką parasolkę, a w drugiej – gałązkę oliwną – symbol braterstwa mieszkańców w obliczu klęski powodzi.

Rewitalizacja Młynówki i Bulwarów Nadodrzańskich

Dzięki wykorzystaniu środków unijnych Opole przebudowało miejskie nadbrzeża Odry i kanału Młynówka. W mieście powstał nadrzeczny bulwar, którym można dojść i dojechać do przebudowanego kąpieliska Bolko. Pięknie został również zaaranżowany Staw Zamkowy. Podświetlona fontanna przyciąga mieszkańców i turystów podziwiających widowisko, ale także umożliwia organizację spektakli typu „światło i dźwięk”. Obok stawu wiedzie trasa turystyczna z Rynku do amfiteatru, Bulwaru Karola Musioła i nad Odrę. Dzięki tym inwestycjom Opole i przede wszystkim mieszańcy odzyskali rzekę. Spędzanie czasu nad Odrą stało się popularne wśród osób w każdym wieku.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły