Znamy wyniki 46 edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych

Dobiegła końca 46 edycja Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa. Najważniejsze nagrody przypadły Opolskiemu Teatrowi Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

To jej przedstawiciele – za „Balladynę” Juliusza Słowackiego – otrzymali bowiem Nagrodę Główna im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości 80 tys. zł. Ta przyznawana jest teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery. W tym wypadku uzasadnieniem było „podjęcie dialogu z oryginalnym tekstem i umiejętną pracę z wierszem oraz za konsekwentną inscenizację”. Do twórców tego spektaklu powędrowała także nagroda zespołowa (na zdjęciu) w wysokości 30 tys. zł (do równego podziału) „za umiejętność gry w drużynie i udowodnienie, że tekst Słowackiego brzmi dziś aktualnie i to bez mikroportów”.

W tej drugiej kategorii doceniony przez jury został również zespół aktorski Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu (nagroda w wysokości 30 tys. zł do równego podziału) „za precyzję i zaangażowanie” w spektaklu „Kurka wodna albo urojenie” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. Reżyser i choreografka otrzymali dodatkowo dwie równorzędne nagrody indywidualne. W uzasadnieniu jurorzy zwrócili uwagę na owocną współpracę obojga twórców.

Za aranżację muzyczną i przewrotną grę z konwencją w spektaklu „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego nagrodzony został Tomasz Leszczyński (nagroda w wysokości 3 tys. zł). Do Igi Gańczarczyk i Darii Kubisiak, które w przedstawieniu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odpowiadały za adaptację i dramaturgię, powędrowała z kolei nagroda w wysokości 5 tys. zł.

– Mam nadzieję, że nasi widzowie wyszli z tego festiwalu bogatsi, z refleksją nad tym, jak klasyka mierzy się z rzeczywistością – mówił podczas uroczystego ogłoszenia laureatów oraz wręczenia nagród Norbert Rakowski, dyrektor festiwalu i Teatru im. Jana Kochanowskiego czyli głównego „gospodarza” imprezy.

Podczas tegorocznej odsłony „opolskich konfrontacji” pokazanych zostało sześć tytułów. Ich wyboru – spośród 35 zgłoszonych do Konkursu przedstawień – dokonała Komisja Artystyczna. Natomiast najlepsze spektakle wybierało już w Opolu Jury w składzie: Andrzej Mastalerz, Małgorzata Piekutowa, Jacek Raginis-Królikiewicz, Agnieszka Wójtowicz oraz Michał Zadara.

Warto odnotować, iż w tym roku podczas 10 festiwalowych dni opolska publiczność oprócz obcowania z najlepszymi realizacjami polskiej klasyki z 2021 roku mogła wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących: koncertach takich zespołów jak Jarecki, Ala Zastary czy Jucho, warsztatach wokół przedstawień, wykładach i rozmowach o języku i kulisach klasyki we współczesnym polskim teatrze oraz wprowadzeniach do każdego z festiwalowych spektakli. Organizatorzy przygotowali także specjalną ofertę aktywności dla rodzin i opiekunów z dziećmi.

Fot. Michał Grocholski/Materiały Teatrum im. Jana Kochanowskiego