70 lat Zespołu Pieśni i Tańca Opole. Urodziny uczczono koncertem jubileuszowym

W Amfiteatrze Tysiąclecia odbył się koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Opole, który działa nieprzerwanie od 1952 roku.

To reprezentacyjny zespół naszego miasta, który kultywuje bogate tradycje polskiego folkloru, wychowując kolejne pokolenia dzieci i młodzieży. Od 2010 roku funkcjonuje w strukturach Młodzieżowego Domu Kultury.

Repertuar to stylizowane widowiska sceniczne, przedstawiające pieśni i tańce ludowe, takie jak: śląskie, krakowskie, lubelskie, rzeszowskie, kurpiowskie, wielkopolskie, mazowieckie, cieszyńskie i beskidzkie.

„Opole” koncertuje w kraju i za granicą, biorąc także udział w festiwalach w kraju i za granicą. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym laureatem m. in. Europejskiej Nagrody Folkloru.

Zespół liczy ponad 100 członków rozwijających swoje pasje w trzech grupach, dwie to koncertowe (młodzieżową i dziecięcą) jedna przygotowawcza. W tej ostatniej są najmłodsi chętni w wieku od 4 do 6 lat. Natomiast ZPiT „Małe Opole” przeznaczone jest dla dzieci 7-14 lat, a ZPiT „Opole” od 15 lat „wzwyż”.