800 plus na nowy okres rozliczeniowy

W lutym opolski oddział ZUS zarejestrował ponad 52,3 tys. elektronicznych wniosków o świadczenie wychowawcze. Najwięcej przesłali rodzice z powiatu opolskiego i Opola, bo ponad 15 tys., natomiast najmniej z powiatu głubczyckiego – 2,1 tys. oraz namysłowskiego, niespełna 2,6 tys.

Wysokość świadczenia wychowawczego zmieniła się na początku 2024 r. i od tego czasu wynosi 800 zł. (wcześniej 500 zł). Przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego nie jest uzależniona od dochodów rodziców bądź opiekunów, a ZUS będzie rozpatrywał wyłącznie te wnioski, które zarejestruje drogą elektroniczną. Zakład wypłaci pieniądze na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Od początku lutego rodzice mogli przesyłać do ZUS-u wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres wypłat, który rozpocznie się w czerwcu tego roku, a zakończy w maju 2026 roku. Taką opcję uruchomiliśmy na Platformie Usług Elektroniczych/eZUS oraz w bezpłatnej aplikacji mZUS. Oczywiście innym sposobem jest skorzystanie z bankowości elektronicznej lub serwisu internetowego eSKOK. Ważne, aby wniosek wysłać w formie elektronicznej – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju w lutym wpłynęło ponad 2 mln 470 tys. wniosków na blisko 3 mln 808 tys. dzieci. Najwięcej przez bankowość elektroniczną – około 1,5 mln wniosków, przez PUE/eZUS – 786 tys. wniosków oraz za pośrednictwem aplikacji mZUS – prawie 144 tys. zgłoszeń.

Jeśli rodzic złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres do 30 kwietnia, to przyznanie 800+ oraz wypłata świadczenia za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłatę świadczenia ZUS zrealizuje maksymalnie do 3 miesięcy.

Gdy rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami na nowy okres świadczeniowy:

 

· od 1 lutego do 30 kwietnia – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie – do 30 czerwca,

· od 1 do 31 maja – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca,

· od 1 do 30 czerwca – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia,

· od 1 do 31 lipca – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września,

· od 1 do 31 sierpnia – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października.

 

Świadczenie wychowawcze mogą dostać nie tylko rodzice ale też opiekunowie prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Należności z programu Rodzina 800+ są zwolnione z podatku, nie podlega egzekucji komorniczej i nie jest wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia np. o zasiłki z pomocy społecznej.

Przed wysłaniem wniosku o świadczenie rodzinne, warto sprawdzić poprawność wszystkich danych, zwłaszcza numeru PESEL dziecka i rachunku bankowego. To gwarantuje szybką wypłatę świadczenia.

Przyznanie i wypłata świadczenia może się opóźnić jeśli wniosek o 800+ na to samo dziecko wpłynie od dwojga rodziców. Jeśli rodzice wspólnie wychowują dziecko i prowadzą jedno gospodarstwo domowe, to pieniądze otrzyma osoba, która pierwsza złożyła wniosek. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo, więc każdy z rodziców otrzyma po 400 zł.

Najnowsze artykuły