Akcja zima. Opole gotowe na pomoc osobom bezdomnym
Noclegownia, ogrzewalnia i schronisko z usługami opiekuńczymi są już przygotowane na nadchodzące zimne dni i noce. Na potrzebujących czeka ponad 100 miejsc, których liczbę będzie można w każdej chwili zwiększyć. Na zimę gotowe są także służby.
Każdego roku gdy temperatury spadają w okolice zera, zwiększa się liczba osób zgłaszających się po pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Osobom Bezdomnym i Uzależnionym w Opolu. Ośrodek na przyjmowanie potrzebujących gotowy jest już w październiku. Wcześniej, przez kilka miesięcy trwają intensywne przygotowania. Przeglądy i naprawa łóżek, malowanie niektórych pomieszczeń mieszkalnych, gromadzenie środków higienicznych i dezynfekujących, a także żywności oraz ciepłej odzieży. Wszystko po to, by wraz z pierwszymi chłodami ośrodek był gotowy do natychmiastowej pomocy.
Pierwsze osoby już korzystają z noclegowni i ogrzewalni oraz schroniska z usługami opiekuńczymi.
– W ramach ośrodka będzie kontynuowana działalność schroniska z usługami opiekuńczymi, w ramach którego udzielana będzie pomoc osobom bezdomnym, których stan zdrowia wymaga częściowej opieki lub rehabilitacji np. po amputacji kończyn dolnych lub wymagających opieki ze względu na chorobę lub wiek i czekających na miejsce w DPS. Natomiast w związku z likwidacją izby wytrzeźwień działalność ogrzewalni jest prowadzona całorocznie. Do ogrzewalni mogą być przyjmowane także osoby pod wpływem alkoholu (do 1 promila), które zachowują mir społeczny, co zwiększa ich bezpieczeństwa szczególnie w okresie zimowym – informuje Dorota Rutkowska z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta.
Do akcji “zima” przygotowane są także organizacje pozarządowe. Ciepły posiłek zapewniają m.in. wolontariusze z Foods not Bombs, PCK czy Dom Nadziei. Pomoc zapewnia także m.in. Caritas.
W pomoc zaangażowane są także jednostki, Straż Miejska oraz Komenda Miejska Policji w Opolu.
– Sezon jesienno – zimowy to trudny czas dla bezdomnych a znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko osób bezdomnych, ale również osób w podeszłym wieku, samotnych, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków. Osoby przebywające na wolnym powietrzu, w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych narażone są na wychłodzenie organizmu, a w skrajnych przypadkach grozi im śmierć. Dlatego jeśli widzimy osobę potrzebującą pomocy nie bójmy się zadzwonić: Straż miejska tel. 986, numer alarmowy 112, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu tel. 77 54 11 340 lub zgłosić w aplikacji Mapa Potrzeb Opola: www.potrzeby.opole.pl. Osoby pełniące dyżur priorytetowo traktują zgłoszenia dotyczące osób leżących, nietrzeźwych czy bezdomnych, które mogą potrzebować pomocy, a każdy z nas możesz uratować czyjeś życie – mówi Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.