Aktywnie budujemy rynek fotowoltaiki

Piotr Markowski – prezes zarządu CORAB S.A. opowiada o planach firmy oraz nowych inwestycjach w Gliwicach. Dlaczego olsztyński producent systemów fotowoltaicznych wybrał Śląsk, jako miejsce lokalizacji dużego centrum logistycznego? Do kogo CORAB kieruje swoją ofertę? Jaki asortyment znajdą klienci?

CORAB to producent konstrukcji fotowoltaicznych, nowoczesna, efektywna firma, co warto podkreślenia – Polska. Jak rozpoczęła się przygoda Corab z energetyką słoneczną?

Posiadamy   30-letnie    doświadczenie w   elektronice   oraz   w   obróbce   stali i aluminium. Na większości polskich domów można zobaczyć produkowane przez nas anteny satelitarne. Zawsze stawialiśmy na nowe technologie. Fotowoltaika zyskiwała popularność za granicą i byliśmy przekonani, że ten trend pojawi się również w Polsce. Od ponad dekady budujemy ten rynek. Obecnie jesteśmy jednym   z   największych   producentów i dystrybutorów w tej części Europy. Zielone technologie traktujemy poważnie. Sami pozyskujemy energię dzięki formie, którą wybudowaliśmy przy naszym      zakładzie       produkcyjnym w Bartoszycach

CORAB sukcesywnie rozbudowuje swoje możliwości logistyczne, po Olsztynie, Warszawie, Poznaniu przyszedł czas na Gliwice. Co zdecydowało o tej właśnie lokalizacji?

– Spółka cały czas inwestuje w rozwój, a skuteczna i sprawna logistyka to jeden z filarów nowoczesnego przedsiębiorstwa. To ważne szczególnie w przypadku tak dużego producenta jakim jest CORAB. Wybór lokalizacji nie jest oczywiście przypadkowy. Śląsk to obszar ze świetną infrastrukturą, rozbudowanym przemysłem i dużą ilością firm zajmujących się energią słoneczną. To naturalne, że chcemy być obecni w tak ważnym dla gospodarczego „krwioobiegu” Polski miejscu. Ale to również swojego rodzaju ukłon w kierunku kontrahentów z zagranicy.

Klienci z których krajów  Europy najchętniej robią u Was zakupy?

– Eksportujemy nasze systemy i produkty do blisko 20 państw na całym świecie. Rozwiązania fotowoltaiczne Corab wszędzie cieszą się renomą. To tylko potwierdza, że stawianie na jakość, kontrolę i certyfikaty potwierdzające wysoki poziom wykonania, jest właściwą drogą do zdobycia uznania klientów i komercyjnego sukcesu. Mamy coraz więcej kupujących z południa Europy – Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria – stamtąd pochodzi rzesza zainteresowanych i klientów. Centrum logistyczne w Gliwicach to ułatwienie dla odbiorców pochodzących z wymienionych państw. Oszczędność czasu i pieniędzy, co przy obecnych cenach paliwa jest nie do przecenienia.

Jakiego rodzaju produkty znajdą się w magazynie zlokalizowanym przy ul. Bojkowskiej 92?

Obecni i przyszli kontrahenci znajdą tam wszelkie produkty dostępne w naszym asortymencie. Zarówno konstrukcje fotowoltaiczne – do wszelkich rodzajów dachów, jak i wolnostojące. Pełną gamę falowników najlepszych producentów, wydajne panele fotowoltaiczne, w tym także te sygnowane logo Corab Encor. Nie zabraknie magazynów energii, ale także pomp ciepła czy akcesoriów związanych z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności fotowoltaiką.

Wyroby i urządzenia jakie dystrybuujecie wymagają chyba dość sporej powierzchni?

Przestrzeń magazynowa to ponad 8000 m2 powierzchni wysokiego składowania. 12 ramp, duży plac manewrowy – to niewątpliwie atuty. Nowoczesne oprogramowanie, odpowiednio zorganizowana przestrzeń wg europejskich standardów znacznie przyśpiesza pracę magazynu. Proces pakowania jest w pełni monitorowany i kontrolowany. Chcę zaznaczyć, że centrum logistyczne to nie tylko magazyn. Ważnym aspektem działania CORAB są szkolenia, dlatego na terenie obiektu przygotowaliśmy świetnie wyposażone sale, gdzie planujemy prowadzić seminaria, warsztaty i szkolenia dla zainteresowanych.

Corab to lider w zielonej transformacji, ale sama firma to również lider transformacji cyfrowej.

Zdecydowanie. Postawiliśmy na cyfryzację procesów, co pozytywnie wpływa na sprawność działania wszelkich działów naszej firmy. Ma to także bezpośrednie odzwierciedlenie w przypadku parku logistycznego w Gliwicach. Klienci mogą składać zamówienia w naszej platformie zakupowej, na bieżąco monitorować status zamówienia, dokonywać modyfikacji, a na koniec odebrać zakupione elementy bezpośrednio przy ul. Bojkowskiej. Cały proces przebiega sprawnie i jest monitorowany w czasie rzeczywistym. To uproszczenie dla klientów, ale też pozwala Corab na bieżąco kontrolować m.in. stany magazynowe, dostępność i sprawność obsługi. Możemy dzięki temu reagować z wyprzedzeniem i zapewnić odbiorcom najlepszą jakość.

Czy firma planuje jeszcze jakieś inwestycje w regionie?

Zdecydowanie Śląsk jest w kręgu naszych zainteresowań. Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, jednak inwestycja w Gliwicach to nie jest nasze ostatnie słowo jeśli chodzi o tą część Polski.

MATERIAŁ PROMOCYJNY