Aleja Gwiazd bogatsza o dwa nazwiska

Zenon Laskowik i Agnieszka Osiecka – co ich łączy? Oprócz wielkiego talentu i niezliczonej liczby fanów także i to, że od teraz nazwiska obojga są w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu.

Są ikonami polskiej kultury. Kto nie pamięta wspaniałych kabaretów Laskowika zwłaszcza na Festiwalu w Opolu w 1980 roku, gdy wraz z kabaretem przedstawił minispektakl „S tyłu sklepu”, który stał się symbolem kabaretu „Tey”. Wreszcie pośmiertna Gwiazda dla Agnieszki Osieckiej. Zmarła w 1997 roku poetka napisała około 2000 tekstów piosenek niemal wszystkim gwiazdom polskiej sceny muzycznej. Bez jej twórczości nie sposób wyobrazić sobie minionych 60 lat Festiwalu. W Opolu znajduje się pomnik Agnieszki Osieckiej – pierwszy dedykowany jej obiekt tego typu w Polsce.

Aleja Gwiazd jest jedną z największych turystycznych atrakcji Stolicy Polskiej Piosenki i od wielu lat jednym z najpopularniejszych muzycznych wydarzeń okołofestiwalowych. Z roku na rok przybywa w niej kolejnych, odlanych w brązie gwiazd z autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. Tradycja zapoczątkowana została w 2004. Od tamtego czasu swoje gwiazdy pozostawiło już kilkudziesięciu polskich artystów.

Uroczystości związane z ich odsłonięciem przyciągają wielu miłośników polskiej piosenki. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy Opola, ale także turyści, goście festiwalowi oraz dziennikarze z całego kraju. Fani honorowanych artystów przyjeżdżają na uroczystości odsłonięcia gwiazd z odległych zakątków Polski, a nawet z zagranicy. Nie inaczej było i tym razem.

Jak zwykle w wydarzeniu wziął udział Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły