Anioł Biznesu zaczyna od wiedzy
Edukacja ekonomiczna jako klucz do kompetencji przyszłości. Uniwersytet WSB Merito Opole inauguruje nowatorski projekt dla młodzieży
Projekt „Edukacja ekonomiczna jako fundament kompetencji przyszłości i lokalnego patriotyzmu gospodarczego” dofinansowany z grantu Prezydenta Miasta Opola ma wspierać uczniów szkół średnich w zdobywaniu wiedzy ekonomicznej, praktycznych umiejętności i podejmowaniu decyzji zawodowych. Projekt obejmuje współpracę z kilkoma opolskimi placówkami, w tym m.in. Zespołem Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, Zespołem Szkół Ekonomicznych, Liceum i Technikum Teb Edukacja oraz VIII Liceum Ogólnokształcącym.
– Prowadzimy warsztaty oraz wykłady, które mają podnieść poziom wiedzy ekonomicznej uczniów szkół średnich, a także rozwijać ich kompetencje praktyczne. Chcemy sprawdzić, jak udział w projekcie wpłynie na podejmowanie decyzji gospodarczych przez młodych ludzi i jak przełoży się na ich umiejętności – wyjaśnia dr Agnieszka Gawlik, prodziekan ds. dydaktyki i jakości kształcenia Uniwersytetu WSB Merito Opole
Współpraca uczelni z Fundacją „Zostań Aniołem Biznesu” umożliwia wprowadzenie do projektu silnego komponentu praktycznego.
– Staramy się maksymalnie wykorzystywać praktykę. Warsztaty prowadzą doświadczeni przedstawiciele fundacji, a szkoły otrzymają gotowe materiały dydaktyczne do wykorzystania w pracy z uczniami – dodaje dr Gawlik
– Pomysł narodził się rok temu. Przeprowadziliśmy badanie wśród uczniów, z którego wynikało, że młodzi ludzie rzadko podejmują świadome decyzje zawodowe. Stąd pomysł, by stworzyć narzędzie, które im to ułatwi, czyli grę, w której wcielają się w prezesów firmy, zarządzają budżetem, zatrudniają pracowników i uczą się komunikacji oraz negocjacji – zaznacza Inez Pomorska-Jarząb, dyrektor ds. klientów zewnętrznych i HR Uniwersytetu WSB Merito Opole.
Gra przygotowana w ramach projektu, pozwala uczniom zdobywać nie tylko wiedzę ekonomiczną, ale także tzw. umiejętności miękkie – od komunikacji po pracę zespołową.
– Ten projekt uzupełnia działania, które już prowadzimy. Zależy nam, by młodzi ludzie mogli zrozumieć, czym jest patriotyzm gospodarczy i kapitał społeczny. Chcemy, by poznali firmy działające w regionie i odkrywali ich rolę w lokalnym ekosystemie – podkreśla Sławomir Janecki, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości „Zostań Aniołem Biznesu”



