Apel o nieprzychodzenie na cmentarze

Wizyta na cmentarzu to dla wielu osób rytuał przy okazji świąt, także tych najbliższych. Tymczasem Policja oraz Straż Miejska nawołują, aby takich wizyt unikać – za niedostosowanie się do nowych zasad może nas spotkać mandat karny.

Póki co cmentarze w Opolu nie są zamknięte i służby porządkowe nie odnotowują wyjątkowo wzmożonego ruchu, ale przed nami świąteczny czas. Administrator opolskich cmentarzy – Zakład Komunalny, nie chce zamykać cmentarzy, ale gorąco apeluje – w trosce o zdrowie mieszkańców – aby w czasie epidemii odstąpić od tradycyjnego zapalenia zniczy i wizyt na grobach najbliższych.

Ostatnio nałożone przez rząd restrykcje, zakazujące wizyt w parkach, bulwarach i innych tego typu miejscach nie obejmują wprost wizyt na cmentarzach. W teorii jeśli nekropolia jest otwarta, obywatele mają prawo poruszać się po jej terenie. Tymczasem powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, niektórzy zarządcy cmentarzy w kraju zamknęli je lub ograniczyli dostęp. Policja zaczęła z kolei karać odwiedzających mandatami uznając, że wizyta na grobach zmarłych nie jest pierwszą potrzebą ani bytową, ani zdrowotną, więc można nakładać mandaty, na tych którzy mimo obowiązującej sytuacji epidemicznej decydują się na wizytę na cmentarzu.

Nie można jednocześnie wykluczać, że w najbliższym czasie zostanie wprowadzony obowiązek zamknięcia nekropolii oraz zakazany wstęp na nie. Zbliżają się bowiem Święta Wielkiej Nocy. Pewnym więc jest, że Polacy będą chcieli odwiedzić groby swoich bliskich. Rządzący nie chcą tego uniemożliwiać, ale analizowany jest wariant, czy masowe wizyty na cmentarzach nie spowodowałyby szerszej transmisji koronawirusa.

Najnowsze artykuły