Aż 1/3 Polaków nie pojedzie na wakacje

Koniec z wakacjami na bogato. W tym roku 27 proc polskich urlopowiczów zamierza wydać na wyjazdy nie więcej niż 2 tys. zł.

To za mało by pozwolić sobie na zagraniczne wojaże. Dlatego co piąty ankietowany w badaniu serwisu rankomat.pl decyduje się spędzić urlop w Polsce. Z czego 33 proc. nad Bałtykiem.

Jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne to  27 proc. ankietowanych, zdecyduje się na urlop w jednym z Europejskich państw. Prawie 20% z nich wybierze Włochy, a nieco mniej Chorwację, Grecję i Hiszpanię. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszą się wyjazdy na inne kontynenty. Taką formę wypoczynku deklaruje zaledwie 7 proc. osób decydujących się na wyjazd na inny kontynent. Z czego prawie 60% poleci do Azji. Warto dodać, że aż  33 proc. badanych przez rankomat.pl  nie planuje wakacji w tym roku.

Ile planujemy wydać na wypoczynek?

17 proc badanych na wakacje chce wydać od 2001 zł do 3000 zł od osoby, 16% proc. ma nadzieję za urlop zapłacić od 1001 zł do 2001 zł., a 15 proc. deklaruje, że na ten cel w portfelu znajdzie od 3001 zł do 5000 zł. Powyżej 5000 zł na osobę jest w stanie zapłacić 13 proc., z kolei mniej tysiąc złotych deklaruje wydać 11 proc. badanych.

A ile taki wypoczynek kosztuje?

Rankomat.pl sprawdził oferty jednego z największych biur podróży i okazuje, że najczęściej deklarowane przez Polaków dwa tysiące złotych na osobę może nie wystarczyć na wymarzony urlop.  Ceny tygodniowego wyjazdu w lipcu do Włoch zaczynają się od 2 tys. zł. Jednak oferta zawiera tylko dwa posiłki dziennie oraz zakłada podróżowanie autokarem. Podobna wycieczka do Chorwacji to już wydatek rzędu 2200 zł. Hiszpania kosztuje 1900 zł, ale nie uwzględnia dojazdu. Tydzień w Grecji zaczyna się od 3 700 zł. Jak widać nawet w najbardziej ekonomicznych wariantach ciężko o wycieczkę do głównych planowanych destynacji Polaków, która mogłaby się zamknąć w planowanych przez nich wydatkach. Podobnie będzie z Azją, nawet jeśli wybiorą Turcję, która jest najtańszą opcją i zaczyna się od 2200 zł, ale nie uwzględnia kosztów dojazdu. Czytamy w komunikacie firmy rankomat.pl.

Nie lepiej jest jeśli chodzi o wakacje w Polsce. Ceny w tym samym biurze podróży dla tygodniowych wakacji w lipcu w naszym kraju zaczynają się od 2500 zł w Krynicy-Zdroju i 2900 zł w Jastarni. Do obu miejsc trzeba jednak dojechać, a organizator zapewnia tylko śniadania.

 

Najnowsze artykuły